Muzeum Karykatury z wyjątkowym albumem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 15:00
- Karykaturzysta to taki człowiek, który piórem potrafi szybko reagować, gdy go coś zdenerwuje, lub gdy mu ktoś dokuczy - mówi w Czwórce dyrektor Muzeum Karykatury, Zygmunt Zaradkiewicz.
Audio
  • Praca karykaturzysty to bardzo ciężki kawałek chleba (Czwórka/Stacja Kultura)
Okładka Leksykonu polskich artystów karykatury
Okładka "Leksykonu polskich artystów karykatury"Foto: mat. pras.

Wydawnictwo przygotował zespół Działu Naukowego Opracowywania Zbiorów, którego redaktorem naczelnym był Zaradkiewicz, gość "Stacji Kultura". Jest to pierwsza taka publikacja, chociaż...: - Wczoraj się dowiedziałem, że jakaś doktorantka z głębi Polski napisała swój słównik polskich artystów karykatury i coś takiego zostało wydane jako praca doktorska - opowiada Zaradkiewicz. - Natomiast nasz leksykon to pierwszy wydany w Polsce tak bogaty zbiór. Znaleźliśmy miejsce na biogramy 260 twórców karykatury, którzy zajmują się tym od 1945 roku. Niezwykle się cieszę, że udało nam się tę publikację przygotować właśnie na Jubileusz 35-lecia Muzeum Karykatury.
Chociaż kilku twórcom karykatur udało się odnieść niemały sukces i przebić do świadomości masowego odbiorcy w Polsce, dla większości jest to niezwykle ciężki kawałek chleba i to z wielu powodów. - Jest to bardzo trudny zawód. Można się narazić wielu ważnym osobom. Ja narażałem się kilka razy, ale działo się to jeszcze w latach 70. Wtedy było łatwo o wpadkę. Teraz chyba łatwiej jest rysować, w tym sensie, że nikt nie atakuje za to, że mu się w taki sposób dokuczyło. Dokuczanie stało się czymś powszechnym. Większym problemem jest brak miejsc, w których można prace zaprezentować. Pism, które zamieszczają karykatury jest coraz mniej i chociaż tematów nie brakuje to tylko nieliczni mają szansę przebić się ze swoimi kąśliwymi obserwacjami do szerszego grona - zaznacza gość.
Jeśli kogoś nie zraziły te uwagi, powinien jeszcze od fachowca w tej dziedzinie dowiedzieć się, jakimi cechami powinien dysponować: - Karykaturzysta to taki człowiek, który piórem potrafi szybko reagować, gdy go coś zdenerwuje, lub gdy mu ktoś dokuczy. Nie musi być wykształconym artystą plastykiem, za to powinien posługiwać się ironią i poczuciem humoru, które niesie ze sobą oryginalność - akcentuje Zygmunt Zaradkiewicz.
(ac/pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka malarstwo SZTUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Od abstrakcji do Myszki Miki i komiksu

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2013 16:56
W pracach Roya Lichensteina nie brakuje postaci znanych z popkultury. Jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli pop-artu. Niektórzy chętnie by go widzieli w gronie streetartystów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Loving Vincent" - film pędzlem malowany

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2014 13:00
"Loving Vincent" będzie pierwszym na świecie pełnym metrażem zrealizowanym w technice animacji malowanej. W sumie nie ma w tym nic dziwnego, skoro bohaterem filmu jest sam Vincent van Gogh, holenderski postimpresjonista i jeden z najwybitniejszych malarzy w historii sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Banksy: kryminalista czy wybitny artysta?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2014 17:50
Wyniósł graffiti do rangi sztuki ulicznej. Prowokuje, budzi uznanie, ale przede wszystkim ciekawość. Kim właściwie jest Banksy?
rozwiń zwiń