Kuba Dąbrowski - chłopak z reklamówką klisz

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 16:15
Kuba Dąbrowski na wystawie "Film obyczajowy produkcji polskiej", w warszawskiej Zachęcie, prezentuje zdjęcia z ostatnich 20 lat. Podkreśla jednak, że nie jest to ani retrospekcja, ani podsumowanie.
Audio
  • Kuba Dąbrowski opowiada o swoich zdjęciach i wystawie w Zachęcie (Czwórka/Stacja Kultura)
Kuba Dąbrowski - chłopak z reklamówką klisz
Foto: fot. Kuba Dąbrowski/ dzięki uprzejmości artysty

- Ekspozycja "Film obyczajowy produkcji polskiej" nie jest filmem, ale dziełem, które trwa już od dawna i które pewnie dalej będzie trwało - mówi Kuba Dąbrowski w "Stacji Kultura".

Mimo że artysta prezentuje zdjęcia z ostatnich 20 lat, nie oznacza to, że wyciąga je z archiwum, sentymentalnie wraca do lat 90. Kuba Dąbrowski podkreśla, że jego wystawa mówi o dzisiaj, o tym, co widzi, o czym myśli, ale też o tym, co wspomina.

"Film obyczajowy produkcji polskiej" jest bardzo osobistą wystawą, chociaż na fotografiach nie występuje sam artysta. Wszystko zaczęło się od tego, że w latach 90. dziadek Kuby chodził na bazar. Często spotykał tam znajomych i kupował różne skarby, jak pudełko gwoździ, pilnik, a pewnego dnia przyniósł przyszłemu artyście reklamówkę przeterminowanych klisz. Od tamtej chwili Kuba mógł spokojnie robić zdjecia, nie narażając się na koszta zwiazane z kupnem nowych filmów. Fotografował wszystko to, co było wtedy dla niego ciekawe w otaczającej rzeczywistości: kolegów z podwórka, białostockie blokowisko, koncerty, grę w koszykówkę, bójkę itp. Robił to dalej, gdy zdał maturę, wyjechał studiować socjologię w innym mieście, dostał pierwszą pracę…

Dzisiaj jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych fotografów w Polsce, ciągle jeszcze młodego pokolenia.

(pj / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka fotografia
Czytaj także

Fotki z ręki robią furorę

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 15:40
Zdjęcia, które przy dowolnej okazji robimy sobie sytuacyjnie przy pomocy smartfona, zalewają internet. Ostatnio na zrobieniu tzw. "selfie" został przyłapany nawet Barack Obama!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotoplastikon - miejsce z duszą

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 16:44
W zbiorach warszawskiego fotoplastikonu znajduje się ponad 5000 zdjęć, od tych upamiętniających otwarcie Kanału Sueskiego, aż poprzez Warszawę na przełomie wieków.
rozwiń zwiń