Fotoplastikon - miejsce z duszą

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2014 16:44
W zbiorach warszawskiego fotoplastikonu znajduje się ponad 5000 zdjęć, od tych upamiętniających otwarcie Kanału Sueskiego, aż poprzez Warszawę na przełomie wieków.
Audio
  • Reportaż Grażyny Wielowieyskiej pt. "Świat z dawnych lat" (Czwórka/4 do 4)
Fotoplastikon warszawski
Fotoplastikon warszawskiFoto: Mamik/Wikimedia Commons

Warszawski fotoplastykon powstał na początku XX w. Jak przyznaje jeden z pracowników tego miejsca, młodzi ludzie odkryli jednak go dopiero w 2008 roku, gdy obiekt przejęło Muzeum Powstania Warszawskiego. - Organizowaliśmy tu nie tylko wystawy, ale także koncerty, pokazy i wykłady - opowiada rozmówca Grażyny Wielowieyskiej w reportażu pt. "Świat z dawnych lat".

Fotoplastikon działał w Warszawie już przed wojną. W w latach 20., albo 30. ubiegłego stulecia przeniesiono go jednak z warszawskiej ul. Nowy Świat na obecne miejsce, czyli w Al. Jerozolimskie.

Pierwsze powojenne wzmianki o stołecznym fotoplastikonie zaczęły pojawiać się w gazetach, m.in. w "Życiu Warszawy" i "Robotniku", już w 1946 roku. Wówczas cieszył się on ogromnym powodzeniem, a dzienna frekwencja wynosiła niemal 1000 osób.

Zobacz także: reportaże w Czwórce <<<

Jedną z kolekcji, którą można było oglądać w stołecznym fotoplastikonie, a która cieszyła się ogromną popularnością, były zdjęcia erotyczne. - Wysublimowane obrazu, na których kobiece ciało pokazane było jako sztuka. To była inna erotyka niż dzisiejsza - opowiada bohater reportażu.

(kd)

Czytaj także

Warszawa domem Węgra

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 13:18
Gabor spędził nad Wisłą lata dzieciństwa, potem przeniósł do swojej ojczyzny, na Węgry. Ale już jako dziecko podjął decyzję, że musi wrócić do Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kod Żoliborza z dawnych lat

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2013 13:10
Trzy osoby mogą mieć w sobie siłę, by namówić pół Żoliborza do snucia opowieści z dawnych lat. "Kod pokoleń" łączy pokolenia żoliborzan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezcenna pamięć kombatantów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 17:57
Wiedza, pamięć kombatantów i ich domy pełne pamiątek są źródłem informacji dla wielu grup rekonstrukcji historycznej. Taką postacią, od której można dowiedzieć się wiele jest major Nowakowski, ceniony w całej Polsce.
rozwiń zwiń