Sztuka nowoczesna wraca do tradycyjnych mediów

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2014 13:00
- "Co widać. Polska sztuka dzisiaj" to pierwsza, od ponad dekady, tak obszerna prezentacja aktualnej sztuki polskiej, zbudowana wokół istotnych prac, postaw oraz tematów podejmowanych przez artystów wizualnych w ostatnich latach - mówi Łukasz Ronduda.
Audio
  • Łukasz Ronduda opowiada o wystawie "Co widać. Polska sztuka dzisiaj" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Relacja z otwarcia wystawy "Co widać. Polska sztuka dzisiaj" - materiał Błażeja Prośniewskiego (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Co możemy zobaczyć na wystawie "Co widać" - materiał Błażeja Prośniewskiego (Czwórka/Stacja Kultura)
Co widać. Polska sztuka dzisiaj w Muzeum Sztuki Nowoczesnej
"Co widać. Polska sztuka dzisiaj" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej Foto: mat.pras.

Łukasz Ronduda, współkurator wystawy w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie "Co widać. Polska sztuka dzisiaj” zaznacza, że w Polsce mamy bardzo różnorodną, piękną i interesującą sztukę. Kuratorzy ekspozycji dołożyli wszelkich starań, żeby to pokazać. Nie przyjęli kryterium generacyjnego czy pokoleniowego, zdecydowali, że zaprezentują prace artystów, którzy zrobili coś istotnego, poruszyli ważny temat.
- Chcieliśmy podkreślić, że wystawa jest adresowana do szerokiego kręgu odbiorców, ludzi zainteresowanych kulturą, którzy nie mieli do tej pory rozeznania w sztukach wizualnych i trochę ich to pole niepokoi - mówi gość "Stacji Kultura". - Chcemy uprzystępnić ten nasz świat.
W ostatnim czasie możemy zaobserwować, że sztuka wraca do tradycyjnych mediów, jak rzeźba czy malarstwo. Artyści są zmęczeni specyficznym światem i pewnym oddzieleniem od reszty kultury. - Dziś mamy do czynienia ze sztuką nastawioną na bezpośrednią komunikację wizualną, odchodzi się od abstrakcyjnych teorii, wraca do plastycznej działalności - tłumaczy Łukasz Ronduda. - W ostatnim czasie społeczeństwo nie rozumiało co stało się ze sztuką, czemu używa form wideo czy instalacji dźwiękowych.
Wystawa "Co widać. Polska sztuka dzisiaj", zdaniem gościa Czwórki, prezentuje rzeczy dobre, może być swego rodzaju przewodnikiem po sztuce współczesnej, który jest bardzo różnorodny i gęsty, i trudno jest się w nim rozeznać.

Wernisaż wystawy odbył się 14 lutego, o 19.00 w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie - posłuchaj relacji.
(pj/kul)

Czytaj także

Banksy: kryminalista czy wybitny artysta?

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2014 17:50
Wyniósł graffiti do rangi sztuki ulicznej. Prowokuje, budzi uznanie, ale przede wszystkim ciekawość. Kim właściwie jest Banksy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum Karykatury z wyjątkowym albumem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 15:00
- Karykaturzysta to taki człowiek, który piórem potrafi szybko reagować, gdy go coś zdenerwuje, lub gdy mu ktoś dokuczy - mówi w Czwórce dyrektor Muzeum Karykatury, Zygmunt Zaradkiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królewskie amory w muzeum

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2014 13:20
Miłość swego życia można spotkać wszędzie. 14 lutego warto wybrać się do Muzeum Narodowego w Warszawie i dowiedzieć się kilku rzeczy o miłościach królów i ludzi sztuki, a może też kogoś poznać, zakochać się, oświadczyć...
rozwiń zwiń