Aneta Jadowska: piszę by zabrać czytelnikowi kilka godzin z życia

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 14:15
- Moim celem jest snucie opowieści, która będzie dla kogoś rozrywką i przyjemnością, przygodą, odbierze mu sen, pamięć o spożyciu posiłku - mówi w Czwórce Aneta Jadowska, autorka przygód Dory Wilk. - Ta historia ma wciągnać czytelnika zabrać mu parę godzin z życia.
Audio
  • Aneta Jadowska opowiada o czwartym tomie przygód Dory Wilk, który właśnie trafił na półki polskich księgarń (Czwórka/Stacja Kultura)
Aneta Jadowska to autorka przebojowej, liczącej sobie sześć tomów sagi przygód Dory Wilk
Aneta Jadowska to autorka przebojowej, liczącej sobie sześć tomów sagi przygód Dory WilkFoto: Aneta w obiektywie Przemysława Bednarczyka/źr. anetajadowska.fan-dom.pl

Aneta Jadowska z wykształcenia jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Jednak, jak przyznaje, podczas pisania swych powieści, nie zawraca sobie głowy swoim wykształceniem. Korzysta z umiejętności wyszukiwania informacji, robienia notatek w taki sposób, by można było ich użyć za 5 lat.
- Fantastyka nie ma szczególnego poważania wśród literaturoznawców. Moim zdaniem niesłusznie - mówi autorka. - W dodatku, jeśli ktoś z tego środowiska lubi fantastykę, to szczególnie tę nudną.

Okładka
Okładka książki "Wszysto zostaje w rodzinie"

Literaturoznawcy raczej nie sięgają po prozę swojej koleżanki po fachu, mimo to jej opowieści o Dorze Wilk znajdują się na szczytach list bestsellerów. - Na pewno sprzedają się lepiej niż mój doktorat - dodaje ze śmiechem Aneta Jadowska. - Te książki nie udają czegoś, czym nie są.

Drugi i trzeci tom przygód bohaterki wykreowanej przez gościa "Stacji Kultura" to opowieść o bardzo poważnych przeżyciach, na które narażona była Dora Wilk. Czwarta część "Wszystko zostaje w rodzinie" to pewne uspokojenie, wprowadzanie porządków na "własnym podwórku". Autorka w ten świat wplata również rozterki sercowe bohaterki.

Sprawdź, co Aneta Jadowska mówiła o trzecim tomie przygód Dory Wilk.

Myślę, że ludzie pokochali Dorę Wilk, bo jest bardzo bezpośrednią osobą. Robi to, co musi, zostawiając gdzieś margines na wyrzuty sumienia - mówi autorka. - Z nią nie można się nudzić. Ma tendencje do przyciągania kłopotów, ale jednocześnie dobrze sobie z nimi radzi - dodaje i zapowiada ostatnie dwa tomy sagi, a później...: - Potem Witkacy - pobawimy się w szamańskiego bluesa.

Książka "Wszystko zostaje w rodzinie" ukazała się pod Czwórkowym patronatem.

Sprawdź, co się dzieje pod Czwórkowym patronatem.

(pj/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA literatura
Czytaj także

Jacek Piekara powraca z kolejną powieścią

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 15:45
Do księgarń lada dzień trafi książka "Ja inkwizytor. Głód i Pragnienie". Jest to kolejna część cyklu powieści, których głównym bohaterem jest Mordimer Madderdin. Ich autor - Jacek Piekara - był gościem Czwórki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyemancypowana kobieta-detektyw powraca!

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 15:00
"Kroniki Klary Schulz. Zniknięcie Sary" to drugi kryminał autorstwa Nadii Szagdaj. Bohaterka jej powieści z pewnością podbije wiele, głównie kobiecych serc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żony astronautów - jak żyć z problemami nie z tej ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2014 14:00
Media kreowały je na nowoczesne i wyzwolone, w rzeczywistości zmagały się z prozą życia – zdradami, alkoholizmem i despotycznymi partnerami. Żony amerykańskich astronautów były gwiazdami, które blaskiem dorównywały sławie Jackie Kennedy. Ich historie spisała dziennikarka Lily Koopel.
rozwiń zwiń