Michał Urbaniak: zawsze byłem odważny

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2014 15:00
Gigant światowego jazzu, jeden z najbardziej znanych na świecie polskich muzyków - Michał Urbaniak był gościem Czwórki. okazją jest udział muzyka w akcji #2CZWORKA.
Audio
  • Michał Urbaniak z radością przyjął zaproszenie do akcji #2CZWORKA (Czwórka/Stacja Kultura)
Michał Urbaniak
Michał UrbaniakFoto: Wojciech Kusiński/PR

"Talking Violin" to owoc współpracy pomiędzy Michałem Urbaniakiem oraz formacją Catz'n'Dogz. - Nigdy wcześniej ani nigdy później nie miałem okazji spotkać się z Catz'n'Dogz, ponieważ oni mieszkają w Berlinie, a ja pomiędzy Warszawą, a Nowym Jorkiem - mówi gość Czwórki. - Nie mogę też powiedzieć, żebym kojarzył ich muzykę. Dopiero dzięki Polskiemu Radiu to wyszło. Gdy dowiedziałem się o propozycji natychmiast to nadrobiłem. Są bardzo ciekawi, energetyczni. Mają interesujące podejście do muzyki, którą łatwo prostaczyć. Oni mają kunszt - chwali młodych twórców guru jazzu.
ZOBACZ: Catz'n'Dogz i Michał Urbaniak premierowo w ramach akcji #2CZWORKA

Założeniem akcji #2CZWORKA jest łączenie różnych środowisk artystycznych. Dla Michała Urbaniaka takie kooperacje to jednak nic nowego. Jazzman od lat znany jest z tego, że lubi eksperymentować i konfrontować swoje siły z młodymi twórcami. - Jestem jednym z prekursorów nurtu fusion, czyli łączenia gatunków, mieszania. Tak naprawdę każdy styl muzyczny wynikał z łączenia, fuzji. Ja w latach 70. mocno przyczyniłem się do rozwoju tej muzyki. Miałem odwagę (zresztą zawsze, nie tylko wtedy) i nie bałem się poszukiwań - wspomina Urbaniak.

Kuba
Kuba Kukla, Michał Urbaniak, Kasia Dydo; foto: Wojciech Kusiński

Prekursorskie podejście nie zawsze spotykało się z uznaniem publiczności. Dla ortodyksyjnych fanów jazzu niektóre eksperymenty Michała Urbaniaka były wręcz nie do zaakceptowania. - Jako pierwszy wziąłem rapera do zespołu jazzowego i wygwizdano mnie w Beacon Theatre w Nowym Jorku. Trzy i pół tysiąca osób gwizdało. Historia jednak pokazała, że mi się udało i miałem rację - mówi w "Stacji Kultura" artysta.
Dwa lata temu Michał Urbaniak zadebiutował na dużym ekranie jako aktor. Zagrał jedną z ról w filmie "Mój rower". - Jest jakaś kolejna propozycja, ale nie wiem, czy się zdecyduje. W przypadku "Mojego roweru" całą robotę zrobił fantastyczny scenariusz Piotra Trzaskalskiego. W teatrze zagrałem krótki epizod, ale nie jest to jednak główny nurt mojego życia. Podstawą jest muzyka i to już się nie zmieni - deklaruje Urbaniak.
Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia całego wywiadu z Michałem Urbaniakiem.
(ac/pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Jazz MUZYKA wywiad
Czytaj także

Włodek Pawlik: z Randy'm rozumiemy się nie tylko w dźwiękach

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2014 17:20
W 2012 roku Włodek Pawlik nagrał płytę "Night in Calisia" z okazji 1850-lecia miasta Kalisz. O nominacji do Grammy artysta dowiedział się 7 grudnia 2013 roku. - Nie wiedziałem czy to jawa, czy sen - przyznaje w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcelina: podstawą kobiecości jest świadomość

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2014 12:00
Pod koniec 2013 roku ukazała się druga solowa płyty Marceliny "Wschody Zachody". - Ten album jest bardzo mój, bo tutaj teksty, melodie, piosenki, aż po okładkę - wszystko to moja zasługa - mówi w Czwórce artystka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Sadowska: tęskniłam za energią abstrakcyjną

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 11:54
Reżyserka filmów, producentka muzyczna, wokalistka, jurorka "The Voice of Poland". Maria Sadowska to artystka, której nie sposób zaszufladkować.
rozwiń zwiń