Hanna Krall - uzależniona od neski i krzyżówek

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 16:00
Gombrowicz miał obsesję na punkcie ubrań. Sławomir Mrożek milczał nawet na imprezach towarzyskich. Czym oprócz wielkiego talentu literackiego wyróżnia się zaś Hanna Krall?
Audio
  • Z kawą neską i krzyżówką pod ręką - tak Hanna Krall celebruje wolne chwile. O jej małych obsesjach opowiedział Mariusz Szczygieł (Czwórka/Stacja Kultura).
Hanna Krall
Hanna KrallFoto: Facebook

- Hanna Krall już od pewnego czasu obsesyjnie rozwiązuje krzyżówki - mówi w "Stacji Kultura" Mariusz Szczygieł, ceniony publicysta i autor książek. - To mnie trochę dziwi, bo pisarka, która jest tak zaspokojona w miłości własnej, która ma tyle sukcesów na koncie, codziennie musi odnieśc mały sukcesis z Jolką - zauważa.

Przeczytaj: Sławomir Mrożek - jedyny taki milczek

A skąd w ogóle ta pasja? Czy wiadomo, kiedy się rozwinęła i zawładnęła wolnym czasem szanowanej pisarki? - Otóż jakiś czas temu przyznała mi się, że przeczytała w jakimś piśmie kobiecym, iż rozwiązywanie krzyżówek chroni przed demencją starczą i stetryczeniem. I dodała - no widzi Pan, jak dobrze to przewidziałam, wiedziałam, co wybrać! - opowiada ze śmiechem Szczygieł.

Zobacz też: Zawsze kompletnie ubrany Witold Gombrowicz

Jest jeszcze jedna rzecz, którą można nazwać małą obsesją Hanny Krall. - Okazuje się, że do pracy potrzebuje ona kawy, ale to takiej kawy, której ja nie znoszę, mianowicie neski rozpuszczalnej. Pije neskę, innym podaje neskę, nawet jak idzie do kawiarni, to prosi neskę. Nie chce celebrować picia aromatycznej kawy z ekspresu, nie da się przekonać do zmiany przyzwyczajeń - kończy rozmówca Czwórki.
(ac/kd)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Smoleński: dobro i zło dzieli cienka granica

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2014 15:42
Książka Pawła Smoleńskiego "Oczy zasypane piaskiem" to reportaż z Izraela i Palestyny, który ma zupełnie zmienić postrzeganie przez opinię publiczną tamtejszego konfliktu. Ma też pokazać, że prawdę i kłamstwo dzieli cienka granica, którą łatwo jest przesunąć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Drotkiewicz: dużo zawdzięczam polskiemu morzu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2014 12:00
Właśnie ujrzała światło dzienne jej najnowsza książka pt. "Nieszpory". Zdaniem dziennikarzy Czwórki to powieść, którą warto czytać na głos. - Pisząc ją wielokrotnie sama czytałam sobie tekst w ten sposób. Ważna był dla mnie jego melodia - opowiada w Czwórce Agnieszka Drotkiewicz, pisarka, dziennikarka, publicystka. - Teraz z ciekawością czekam na głosy czytelników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eshkol Nevo - symbol nowej literatury Izraela

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 14:18
Do księgarń trafiła właśnie najnowsza powieść izrealskiego autora Eshkola Nevo "Neuland". Wydawnictwo jest hitem w ojczyźnie pisarza, a w Czwórce gościliśmy tłumaczkę dzieła.
rozwiń zwiń