Poezja, śledzie i kondycja fizyczna

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2014 14:30
Władysław Broniewski to jeden z najważniejszych polskich poetów XX wieku. Wyznawał zasadę - w zdrowym ciele zdrowy duch, zachwycając wielu kolegów po piórze oraz przyjaciół swoją kondycją fizyczną.
Audio
  • Władysław Broniewski imponował nie tylko lekkim piórem, ale też wybitną tężyzną fizyczną i twardymi poglądami (Czwórka/Stacja Kultura)
Władysław Broniewski
Władysław Broniewski Foto: PAP

Kochał słowo pisane. Największym przysmakiem dla niego były śledzie. Ale znajomi zapamiętali go z jeszcze innego powodu. - Miał niesamowitą kondycję fizyczną i lubił się nią popisywać - mówi w "Stacji Kultura" Eliza Czapska z Muzeum Władysława Broniewskiego w Warszawie. - Rowerem przejechał całą Polskę! Z trzecią żoną łączyło go w dużej mierze właśnie upodobanie do sportowego trybu życia - dodaje.
Zamiłowanie Broniewskiego do sportu nie było może tajemnicą poliszynela, ale i tak wiele osób zaskakiwało. - W latach 50. przy okazji spotkania literatów odbył się mecz piłkarski. Broniewski był już wtedy po pięćdziesiątce, a większość zawodników uczestniczących w tych zawodach znacznie młodsza. Byli w tym gronie m.in. Tadeusz Konwicki czy Stanisław Dygat. Mieli oni obawy o formę Broniewskiego, tymczasem był on jednym z najlepszych graczy, a po meczu, gdy prawie wszyscy słaniali się na nogach, spokojnie wsiadł na rower i odjechał. Z kolei na jednym ze spotkań towarzyskich zaproponował Konwickiemu zawody w... staniu na głowie na stole - wspomina Czapska.
Przeczytaj też: Zawsze kompletnie ubrany Witold Gombrowicz

Broniewski ma też w życiorysie jeszcze jeden niezwykle ciekawy epizod. Opisała go w swoich wspomnieniach Maria Dąbrowska. - Prezydent Bierut zaproponował mu napisanie hymnu. Dla wielu poetów by było to niesamowite wyróżnienia i okazja do tego, by zapisać się na stałe w historii. Broniewski jednak tylko bardzo się zdenerwował i powiedział oburzony, że hymn jest tylko jeden i on do zmiany słów na pewno nigdy ręki nie przyłoży - kończy wspomnienia o wielkim poecie gość Czwórki.
(ac/pj)

Czytaj także

Katarzyna Janowska: Gwarancje Kultury to przepustka

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2014 16:30
11 kwietnia 2014 r. po raz dziewiąty już TVP Kultura podczas uroczystej gali wręczy swoje nagrody - Gwarancje Kultury. To rokrocznie dobra okazja, by chociaż na moment przyjrzeć się temu, jaki jest stan polskiej kultury i sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitnicy - w kontrze do konsumpcyjnej Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2014 16:20
Jack Kerouac, Allen Ginsberg, Jim Morrison - to tylko część wybitnych twórców utożsamianych z nurtem Beat Generation, czyli bitników. Powstali w latach 50., propagując idee anarchistycznego indywidualizmu, nonkonformizmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pisanie to frajda, nie praca

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2014 16:30
Kto ma prawo mówić o sobie per pisarz i oczekiwać za to określonej gratyfikacji, a kto w ogóle o tym nie myśl? Co popycha nas do tworzenia? Zapraszamy do wysłuchania reportażu, którego autorką jest Katarzyna Błaszczyk.
rozwiń zwiń