"Niebieski pokój" - film ze snu jedzie do Cannes

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2014 12:30
"Niebieski pokój", krótkometrażowy debiut reżyserski Tomasza Siwińskiego, będzie reprezentował Polskę podczas Tygodnia Krytyki na Festiwalu w Cannes.
Audio
  • Tomasz Siwiński opowiada o swoim filmie "Niebieski pokój" (Czwórka/Stacja Kultura)
Tomasz Siwiński
Tomasz SiwińskiFoto: PAP/Leszek Szymański

- Bardzo sie cieszę, że mój film będzie pokazywany w Cannes, długo czekałem na tę decyzję - przyznaje Tomasz Siwiński, reżyser. - Film został zrealizowany na początku 2013 roku. Od tamtego czasu napięcie zdążyło opaść, więc ta decyzja była miłą niespodzianką. 
Tydzień Krytyki na Festiwalu w Cannes (Semaine de la Critique) to najstarsza, obok Konkursu Głównego, sekcja konkursowa festiwalu. To właśnie dzięki niemu swoja karierę rozpoczęło wielu cenionych reżyserów m.in. Bernardo Bertolucci, Wong Kar Wai, Guillermo del Toro, Kevin Smith, François Ozon czy Gaspar Noé. Być może będzie też szansą dla Tomasza Siwińskiego, by dołączył do tego grona. - Moim celem jest robienie filmów długometrażowych. Nie jestem twórcą, który koncentruje swoją uwagę na krótkich metrażach, choć rozumiem takie podejście - mówi reżyser. - Chciałbym, żeby "Niebieski pokój" był trampoliną do pracy przy długim metrażu.


Podczas Tygodnia Krytyki prezentowane są debiuty lub drugie filmy reżyserów. W przypadku gościa "Stacji Kultura" mówimy o trzecim obrazie. - To trochę skomplikowana sprawa, bo dwa moje pierwsze filmy powstały na studiach, a debiutem określa się pierwszy film po skończeniu szkoły - wyjaśnia i zdradza, że "Niebieski pokój" jest też pierwszym, przy którym współpracował z grupą ludzi. Wcześniejsze zrealizował sam.
Film Tomasza Siwińskiego stworzony został w technice animacji malarskiej, w której każda klatka obrazu malowana jest na szkle. W ciągu jednej minuty filmu mamy 12 lub 24 klatki, w związku z tym 60 sekund filmu realizowane było przez średnio miesiąc.
Impulsem do powstania tego obrazu był sen reżysera. Dziś, jak przyznaje gość Czwórki, zostało z niego niewiele, o czym jest "Niebieski pokój" dowiesz się słuchając rozmowy ze "Stacji Kultura".
(pj/kd)

Zobacz więcej na temat: Cannes Czwórka FILM

Czytaj także

Kaskaderki nie lubią aktorek w krótkich spódniczkach

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 09:30
- Bardziej niebezpieczne od zawodu kaskaderki jest wychowywanie dziecka - śmieje się Ania Komorowska. - Wiem, co mówię, bo jestem i mamą, i licencjonowanym kaskaderem. Uwielbiam skakać z mostów i rzucać się pod samochody, ale oczywiście ponad wszystko kocham życie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święto fanów kina dokumentalnego lada dzień

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 14:00
Na ten czas czekają rokrocznie rzesze sympatyków filmów dokumentalnych. 8 maja w Warszawie wystartuje Planete+ Doc Film Festival. - Od ciekawych propozycji może dosłownie rozboleć głowa - mówi w Czwórce Weronika Adamowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław Mikulski: niczego w życiu nie żałuję

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 08:00
Stanisław Mikulski 1 maja obchodził swoje 85. urodziny. Przypominamy wizytę aktora w Czwórce i rozmowę, podczas której przyznał, że niczego w życiu nie żałuje.
rozwiń zwiń