Paweł Timofiejuk: te komiksy ukradną wam czas

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 14:00
"Jesteś moją matką" Alison Bechdel, "Wąż wodny" Tony'ego Sandovala oraz "Biografia Komiksowa Louisa Riela", którą przygotował Chester Brown to najciekawsze nowości na rynku komiksów ostatnich tygodni. Każda z tych pozycji pochłonie bez reszty i zapewni rozrywkę na długie godziny.
Audio
  • "Jesteś moją matką" Alison Bechdel, "Wąż wodny" Tony'ego Sandovala oraz "Biografia Komiksowa Louisa Riela" to najciekawsze nowości na rynku komiksów ostatnich tygodni
Paweł Timofiejuk w Czwórce
Paweł Timofiejuk w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński

Okładka
Okładka komiksu

O komiksowych nowościach opowiedział w "Stacji Kultura" Paweł Timofiejuk, reprezentujący Polskie Stowarzyszenie Komiksowe. Przegląd ciekawych propozycji rozpoczęliśmy od "Jesteś moją matką" Alison Bechdel. - To już drugi komiks tej autorki na rynku polskim, wcześniej ukazał się "Fun Home". Była to opowieść o tym, jak rozprawiała się ze swoimi problemami z ojcem, poznawała jego historię. Autorka jest lesbijką, a jej ojciec z kolei długo ukrywał homoseksualizm. Natomiast w najnowszej części zajmuje się matką. Siłą tej pozycji jest jej wyjście daleko poza formułę komiksową. W dużym stopniu odnosi się do wielkiej ilości grupy lektur z zakresu psychologii, psychoanalizy i autorka umieszcza tutaj dwie płaszczyzny. Jedna to relacja z matką, a druga zapis wizyt u psychologa i to wszystko, co się z tym wiąże - przybliża gość. Warstwa merytoryczna pozycji nie należy do najłatwiejszych i wymaga od czytelnika wiele skupienia, uwagi. Dominuje ona nad częścią graficzną, która stanowi raczej uzupełnienie. W efekcie "Jesteś moją matką" to specyficzna forma komiksu i można to wydawnictwo potraktować bardziej jak książka albo zbiór opowiadań, historii, uzupełniona obrazkami.

Okładka
Okładka komiksu

Kolejną pozycją godną polecenia jest "Wąż wodny" Tony'ego Sandovala. Ten meksykański twórca, obecnie mieszkający i tworzący w Europie, to jedna z najważniejszych postaci światowego komiksu. W przeciwieństwie do dzieł wcześniej omawianej Bechdal, u niego zdecydowanie najważniejsza jest grafika. - Rysuje bardzo klimatyczne komiksy. Jego prace są piękne, czasem mogą przywodzić na myśl taką dziecięcą kreskę, natomiast ich ciężar gatunkowy to już zdecydowanie coś dla osób dojrzałych. Dominuje w nich mrok, potwory, demony. Tak jest i tym razem - mówi gość Czwórki.

Okładka
Okładka komiksu

Paweł Timofiejuk poleca również "Biografię Komiksową Louisa Riela". Jej autorem jest Chester Brown. - Jest to opowieść o metyskim przywódcy, który wywołał w połowie XIX w. powstanie przeciwko rządowi Kanady. Interesujące w pozycji jest ujęcie tematu. Nie mamy do czynienia z klasyczną biografią, lecz rozważaniami, z jakim człowiek tak naprawdę mieliśmy do czynienia. Był on trochę nawiedzonym idealistą, odważnym myślicielem i w tym komiksie mamy to dobrze oddane - zapewnia Timofiejuk. Światowa premiera tej pozycji miała miejsce ponad 10 lat temu i przez ten czas zebrała ona wiele wyróżnień. Dla nas równie istotny jest fakt, że możemy poznać postać jak dotąd w Polsce zupełnie nieznaną.
(ac/kd)

Czytaj także

Życie Jamesa Joyce'a w obrazkach

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 12:00
Życie Jamesa Joyce'a, jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku, do nudnych nie należało. Jednak rysunkowy komentarz Alfonso Zapico uczynił je wyjątkowo ciekawym. Twórca komiksów "Dublińczyk" i "Śladami Joyce'a" był gościem Warszawskich Targów Książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anne Goscinny ma tego samego ojca co Lucky Luke, Mikołajek oraz Asterix i Obelix

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2013 18:00
- Dla mnie ojciec to człowiek, który sprawił, że cała ziemia się śmiała. Jego nazwisko to synonim uśmiechu - mówi Anne Goscinny, córka znanego rysownika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobiety komiksem walczą o demokrację

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 13:30
Warsztat międzykulturowy, warsztaty komiksowe, wydarzenia kulturalne oraz wystawy składają się na interdyscyplinarny projekt "Kobiety dla demokratycznej (r)ewolucji", w którym udział wzięły rysowniczki z Polski i Egiptu.
rozwiń zwiń