Premiery filmowe: "Godzilla", księżna Grace oraz "Obywatel roku"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 16:00
Godzilla znów atakuje, Nicole Kidman wciela się w postać księżnej Grace Kelly, a kierowca pługa zostaje wplątany w narkotykowe porachunki. Oto przegląd najciekawszych premier filmowych tego weekendu.
Audio
  • Krytyk filmowy, Łukasz Muszyński ocenia premiery kinowe (Czwórka/Stacja Kultura)
Kadr z filmu Obywatel roku, reż. Hans Petter Moland
Kadr z filmu "Obywatel roku", reż. Hans Petter Moland Foto: mat. prasowe

Po raz pierwszy "Godzilla" na ekrany kin trafiła w 1954 roku. Film wyreżyserował Japończyk, Ishiro Honda. W 28 filmach o Godzilli, wyprodukowanych do roku 2004 przez japońską wytwórnię Tčhč, w pył rozpadały się Tokio, Osaka, czy Jokohama. Tym razem zagłada dociera na Hawaje i zbliża się do Kalifornii.

- "Godzilla" to cud designu oraz grafiki komputerowej - ocenia Łukasz Muszyński. - I choć być może nie zgarnie medalu dla najlepszego widowiska roku, to w konfrontacji z innymi hollywoodzkimi produkcjami wychodzi zwycięsko. Reżyser Gareth Edwards z zaskakującą powściągliwością uruchamia karuzelę atrakcji i dzięki temu konstrukcja filmu przypomina "Szczęki" albo "Obcego".

Zobacz zwiastun:

Od dziś na ekranach kin jest także opowieść o ikonie stylu, elegancji i klasy - księżnej Monako, Grace Kelly. W tytułowej roli występuje Nicole Kidman. - Obecność tej aktorki nie była w stanie zaszkodzić filmowi, bo on z założenia nie był dobry - uważa krytyk filmowy. - Natomiast od początku o "Grace księżnej Monako" było głośno, a przecież o to w tej branży chodzi.   
Zobacz zwiastun:

Filmy skandynawskie trudnio jest pomylić z jakąkolwiek inną kinematografią. Tamtesi filmowcy wypracowali własny język i styl. Operują nimi swobodnie i z korzyścią dla widza. Nie inaczej jest w przypadku "Obywatela roku" w reżyserii Hansa Pettera Molanda.

- To opowieść w stylu braci Coen. W filmie jest też dużo humoru, ale uprzedzam, że jest on najczarniejszy z możliwych. Tyle, że jeśli kupi się tę konwencję i w nią wejdzie - dobra zabawa gwarantowana.

Zobacz zwiastun:

(kul / ac)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM kino

Czytaj także

"Dzień Niepodległości" - cień wielkiego statku kosmicznego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 12:00
Zanim Roland Emmerich i Dean Devlin zrobili jeden z największych kasowych przebojów w historii kina, gromadzili doświadczenia na planie "Gwiezdnych Wrót" i "Uniwersalnego żołnierza". Na nakręcony w 1996 roku "Dzień Niepodległości" składa się ponad 400 ujęć z efektami specjalnymi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkadiusz Wojnarowski: "Bella Mia" to film stworzony z miłości do przyrody

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 09:00
- Zabijając chore zwierzęta nie zastanawiamy się nad tym, że przecież one też czują, kochają, myślą - mówi w Czwórce Arkadiusz Wojnarowski, producent polsko-czeskiego filmu "Bella Mia", który właśnie wchodzi do kin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jaskółka" Bartosza Warwasa wchodzi do kin

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 10:00
Niebawem do kin wejdzie "Jaskółka". Jest to debiut Bartosza Warwasa, a zarazem pierwszy od 50 lat pełnometrażowy film dyplomowy PWSiT w Łodzi.
rozwiń zwiń