Arkadiusz Wojnarowski: "Bella Mia" to film stworzony z miłości do przyrody

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 09:00
- Zabijając chore zwierzęta nie zastanawiamy się nad tym, że przecież one też czują, kochają, myślą - mówi w Czwórce Arkadiusz Wojnarowski, producent polsko-czeskiego filmu "Bella Mia", który właśnie wchodzi do kin.
Audio
  • Arkadiusz Wojnarowski o filmie "Bella Mia" i pasji, jaką może stać się dla człowieka przyroda (Czwórka/Stacja Kultura)
Arkadiusz Wojnarowski
Arkadiusz Wojnarowski Foto: Jacek Konecki/PR

Arkadiusz Wojnarowski to prywatnie miłośnik przyrody. W wolnym czasie sadzi marchewkę, buraki i cukinię. Jak przyznaje - takich rzeczy nauczył się jako młody aktor, spędzając w dzieciństwie mnóstwo czasu na planach filmowych, m.in. w "Jance" czy "Urwisach z Doliny Młynów". - Niektóre z tych obrazów kręcone były w pięknych wiejskich plenerach - opowiada producent. - A ja pochodzę z Wrocławia, z blokowiska, więc jako dorosły człowiek chciałem zamieszkać w innych warunkach. To pchnęło mnie ku ogrodnictwu i sadownictwu, które dziś są dla mnie sposobem na odstresowanie.

Najnowsza produkcja Arkadiusza Wojnarowskiego "Bella Mia" to kino familijne, a zarazem komedia, połączona z filmem przyrodniczym. Reżyser przyznaje, że po poprzednim filmie "Droga na drugą stronę", o historii pewnego Rumuna, umierającego w polskim więzieniu z głodu, potrzebował odmiany. - Zawsze staram się łączyć gatunki - mówi gość "Stacji Kultura" i przyznaje, że w Polsce za mało jest filmów dla całej rodziny. - Mamy wyłącznie kino moralnego niepokoju, albo komedie.  Brakuje obrazów familijnych, bo nikt ich nie chce finansować, promować, a potem pokazywać w kinach. Przegrywają z konkurencją.

"Bella Mia" stworzona została w koprodukcji z Czechami i oparta jest na faktach - głośnej historii, opisywanej przed kilkoma laty w mediach. Ukazuje losy krów, uznanych za zarażone BSE (czyli "chorobą wściekłych krów") przez młodego, niedoświadczonego weterynarza. W myśl przepisów unijnych stadko musi zostać wybite, więc zwierzęta po prostu uciekają z transportu. Jak przyznaje Wojnarowski to nie tylko rodzinny film o sympatycznych krowach. Historia ma drugie dno i niesie ważne przesłanie.

- Ten film opowiada o przyrodzie i arogancji ludzi wobec zwierząt. O tym, że nie liczymy się z ich potrzebami - mówi Wojnarowski. - Zabijamy je, bo mamy dziwne przepisy, nawet przez chwilę nie zastanawiając się, że stworzenia te też myślą, czują, kochają. I to właśnie chcieliśmy pokazać robiąc ten film.

(kd/pj)

Czytaj także

Czy w Watykanie można kręcić filmy?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2014 12:30
Watykan jako miejsce akcji często bywa wykorzystywany przez filmowców. Tyle tylko, że jest to Watykan wyobrażony, bo w Stolicy Apostolskiej filmów raczej się nie kręci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stanisław Mikulski: niczego w życiu nie żałuję

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 08:00
Stanisław Mikulski 1 maja obchodził swoje 85. urodziny. Przypominamy wizytę aktora w Czwórce i rozmowę, podczas której przyznał, że niczego w życiu nie żałuje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzień Niepodległości" - cień wielkiego statku kosmicznego

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2014 12:00
Zanim Roland Emmerich i Dean Devlin zrobili jeden z największych kasowych przebojów w historii kina, gromadzili doświadczenia na planie "Gwiezdnych Wrót" i "Uniwersalnego żołnierza". Na nakręcony w 1996 roku "Dzień Niepodległości" składa się ponad 400 ujęć z efektami specjalnymi.
rozwiń zwiń