Moda jest kobietą!

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 14:30
Choć modą głównie interesują się kobiety to wielkie krawiectwo wcale nie było dostępne dla pań. Te, którym się udało, opisał Bertrand Meyer-Stabley w książce "Kobiety, które wstrząsnęły światem mody".
Audio
  • Bloger i stylista Marcin Dąbrowski recenzuje książkę "Kobiety, które wstrząsnęły światem mody" (Czwórka/Stacja Kultura)
Moda jest kobietą
Foto: Glow Images/East News

Bertrand Meyer-Stabley, wieloletni dziennikarz francuskiego "Elle", postanowił zabrać czytelników w podróż po najsłynniejszych domach kobiecej mody, zapraszając do odwiedzenia kreatorek, które zostawiły trwały ślad w historii stylu.

Okładka
Okładka płyty

- Ta lektura sprawiła mi dużo przyjemności, być może dlatego, że autor wie o czym pisze i robi to ciekawie, z reporterskim zacięciem - ocenia bloger Marcin Dąbrowski. - A prawda jest taka, że świat mody haute couture byl dla płci pięknej niemalże niedostępny i na ogół mało przyjazny.

Mimo to nie brakowało pań, które postanowiły rzucić wyzwanie modzie swoich czasów i wytyczyć jej nowe szlaki, tworząc wyjątkowy styl i własną markę. Są wśród nich m. in. Coco Chanel, Vivienne Westwood, Nina Ricci, Elsa Schiaparelli, Sonia Rykiel, Miuccia Prada, Róża Bertin, Jeanne Paquin, Jeanne Lanvin, Madeleine Vionnet, Madame Gres, Carven. - W tym gronie są mniej lub bardziej znane nazwiska - mówi gość "Stacji Kultura". - A że książka jest napisana ręką frankofila, najwięcej można się z niej dowiedzieć o modzie z Francji.

Książka "Kobiety, które wstrząsnęły światem mody" ukazała się nakładem Wydawnictwa Rebis.

(kul/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka hobby moda
Czytaj także

Znaczek pocztowy dyktuje trendy w modzie

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2013 14:10
Ci, który brali udział w pokazie wiosenno-letniej kolekcji młodej, zdolnej projektantki Mary Karantzou przez chwilę mogli odnieść wrażenie, że znajdują się na poczcie. Sukienki, topy, spódnice i spodnie pokryte były nadrukami znaczków pocztowch z motywami: roślinnym, zwierzęcym i folkowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dandys z second handu

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 11:00
Lubi modę, ale nie lubi wydawać na ciuchy dużych pieniędzy. Prowadzi modowego bloga i radzi innym co robić, żeby dobrze wyglądać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marcin Dąbrowski: w temacie mody męskiej jest wiele do zrobienia

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2013 14:55
W ostatnich latach nastąpił wysyp blogów i magazynów poświęconych modzie. Zdecydowana większość z nich prowadzona jest przez kobiety i młode dziewczyny, ale coraz częściej swoich sił próbują też mężczyźni. Zdecydowanie wyróżnia się w tym gronie Marcin Dąbrowski.
rozwiń zwiń