Martyna Wojciechowska: kobiety mnie fascynują

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2014 18:10
Dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska mówi, że ma w sobie coś z emancypantki. - Kobiety są ciekawsze i bardziej interesujące z punktu widzenia dziennikarskiego - przyznała w rozmowie z Czwórką.
Audio
  • Martyna Wojciechowska wyznała, że ma w sobie coś z emancypantki (Czwórka/Stacja Kultura)
Martyna Wojciechowska
Martyna WojciechowskaFoto: Wikimedia Commons, GNU Free Documentation License, Ertman76

- To one skupiają, jak soczewka, kulturę danego miejsca. Jeśli pomyślimy o takich rzeczach, jak narodziny dziecka, ślub, kuchnia, a nawet rękodzieło artystyczne, to wszystko są takie dziedziny, nad którymi kobiety w sposób naturalny trzymają pieczę. Jeśli mam mówić o danej kulturze, to znacznie łatwiej mi to zrobić właśnie przez pryzmat kobiet - zwierzyła się Wojciechowska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Martyna Wojciechowska: To kobiety strzegą kultury

Martyna
Martyna Wojciechowska/fot.A.Chmiel

Autorka wielu książek, znana również z licznych telewizyjnych programów, zwierzyła się, że nie przepada za wypadami do gorących krajów. Zdecydowanie preferuje bardziej umiarkowany klimat. - Wychodzę raczej z założenia, że zawsze można się bardziej ubrać, a nie można się bardziej rozebrać. Szczególnie, jeśli do tropików człowiek nie leci po to, żeby leżeć na hamaku i popijać drinki, ale musi pracować i ma jakiś plan do wykonania - powiedziała "Stacji Kultura".

Po licznych eskapadach na krańce świata, Wojciechowska lubi odpoczywać w Polsce. Numerem jeden jest dla niej Szczyrk. - On się zmienia, robi coraz bardziej nowoczesny, ale ma w sobie wciąż pierwiastek klimatu, który pamiętam z ferii zimowych z najmłodszych lat - przyznała. Podróżniczka zdradziła również, że w Bieszczadach była tylko dwa razy, czyli znacznie rzadziej niż w... Etiopii. Planuje jednak jak najszybciej to nadrobić, ponieważ uważa ten region za niezwykle urokliwy.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania całego wywiadu, który z Martyną Wojciechowską przeprowadziła Aleksandra Oklińska.

ac/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka KSIĄŻKA podróże
Czytaj także

Etiopia - kraj fascynujących ludzi i aromatycznych przypraw

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 12:00
- To kraj, który najlepiej poznać można podróżując komunikacją miejską i do którego należy zabrać mnóstwo ciepłych ubrań - mówi Kinga Turkowska, podróżniczka i badaczka Etiopii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wschodnia Słowacja - kraina gór, jezior i... jaskiń

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2014 21:00
Wschodnia Słowacja to kraina rzadko odwiedzana przez Polaków. Jeśli nasi rodacy cokolwiek tam zwiedzają, najczęściej są to stare drewniane kościółki. Tymczasem warto odwiedzić m.in. Koszyce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Islandia - "złota godzina" i niebezpieczne wulkany

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2014 19:00
W Islandii każdy turysta znajdzie coś dla siebie. - Mamy obszary geotermalne, pełne gorących źródeł, są tereny wulkaniczne, pola lawowe, a jednocześnie są lodowce i kolorowe góry, które mienią się całą gamą barw - mówi Marcin Dobas, fotograf przyrody i podróżnik.
rozwiń zwiń