Maja Wrońska - nigdy nie malowała księżniczek, wolała zamki

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 15:00
Sześć prac Mai Wrońskiej pojechało na Biennale Architektury do Wenecji. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że są to akwarele, a Maja jest architektką, a w dodatku wystawiane są w pawilonie rosyjskim, a nie polskim.
Audio
  • Maja Wrońska opowiada o swoich akwarelach i pracy architekta (Czwórka/Stacja Kultura)
fragment akwareli Mai Wrońskiej
fragment akwareli Mai WrońskiejFoto: www.facebook.com/takmaj.majawronska

Te niejasności szybko wyjaśniają się, gdy dowiadujemy się, że Maja Wrońska jest również ilustratorką, a jej akwarele chętnie kupują miłośnicy sztuki z całego świata, przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych i Rosji.

Instytut Strelka, czyli moskiewski Instytut Mediów Architektury i Designu, zwrócił się do Mai Wrońskiej z zamówieniem na 6 prac, które miały uświetnić ich pawilon na prestiżowym Biennale Architektury w Wenecji. Artystka wywiązała się z zamówienia i jej akwarele można oglądać do końca września.

Sprawdź: Sztuka może nas dzielić i szokować

- Z Instytutu Strelka dostałam akwarele, a także zdjęcia poglądowe zamówionych obiektów. Prace konsultowaliśmy mailowo - mówi architektka w "Stacji Kultura". - De facto w Wenecji występuję jako reprezentantka Rosji.
Maja Wrońska maluje około 10-20 akwareli miesięcznie, jednak zawodowo zajmuje się architekturą. - Zawsze chciałam być architektem i to się udało. Nie chcę tylko malować akwareli, bo fajnie jest robić kilka rzeczy, a projektowanie to jedna z nich - wyjaśnia.

Przeczytaj też: Sztuka nowoczesna wraca do tradycyjnych mediów
Swoja przygodę z rysunkiem artystka zaczęła jako 4-letnia dziewczynka od projektowania wizytówek. W dodatku zamiast wizerunków księżniczek wolała malować ich zamki o różnych porach dnia i roku. Dziś jako dorosła kobieta maluje to, na czym się zna, czyli architekturę. Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej rozmowy z artystką w audycji "Stacja Kultura".

(pj/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka malarstwo SZTUKA

Czytaj także

Mona Lisa. Jej uśmiech na zawsze pozostanie tajemnicą?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 08:00
Najsłynniejszy portret świata owiany jest legendą. Nie wiadomo, kim była Mona Lisa, a jej tajemniczy uśmiech od pięciuset lat stanowi zagadkę, której nie mogą rozwiązać ani naukowcy, ani artyści. - To nie uśmiech jest najważniejszy w tym obrazie - mówi krytyk sztuki Monika Małkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frida Kahlo - kobieta pełna kontrastów

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 17:20
Frida Kahlo, czyli Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón urodziła się, żyła i umarła w błękitnym domu w Mexico City. Tam poznała swojego męża, malowała, projektowała stroje i biżuterię. - Jej życie było zawieszone między dramatem, a namiętnością - mówi Helena Postawka-Lech, historyk sztuki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gierymski - malarz z grzebieniami

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 12:00
Wielki artysta, a jednocześnie wielki dziwak - Aleksander Gierymski - podobno nie lubił ludzi, za to ponad wszystko kochał swoja pracę.
rozwiń zwiń