Zygmunt Miłoszewski: Follett wciąga jak bagno

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 17:00
Książki mistrza polskiego kryminału towarzyszą nam w wakacyjnych podróżach. Bo też ten gatunek to idealna lektura na lato. My na plaży, pod palmą lub na szlaku czytamy Miłoszewskiego, a po co w tym czasie sięga sam autor?
Audio
  • Zygmunt Miłoszewski poleca książki na lato (Czwórka/Stacja Kultura)
Zygmunt Miłoszewski poleca książki na lato
Zygmunt Miłoszewski poleca książki na latoFoto: Wojciech Kusiński

- W ramach nadrabiania zaległości sięgnąłem po "Filary Ziemi" Kena Folletta. Co więcej, zdecydowałem się na angielską wersję i byłem przekonany, że po trzech stronach polegnę na terminologii Średniowiecza - mówi Zygmunt Miłoszewski. - Nie przepapadam też zbytnio za klimatami fantasy. Domy ze strzechą, kobiety z biustami, walki na miecze... Tym razem dałem się jednak wciągnąć, jak w bagno.

Czytaj także: "Bezcenny" Miłoszewski >>>

/

Książka Folleta to monumentalna saga historyczna. Jej akcja rozpoczyna się na początku XII wieku w Anglii nękanej wojnami domowymi, konfliktami na tle religijnym, głodem, walkami o sukcesję na angielskim tronie. Fabuła rozgrywa się wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbridge. W "Filarach Ziemi" jest wszystko - walka o władzę, intrygi, seks, mroczne tajemnice, błyskotliwa mieszanka ludzkich emocji - miłości i nienawiści, lojalności i zdrady, nadziei i desperacji - oraz galeria niezapomnianych postaci.

- To naprawdę wielka epicka powieść i jedna z najlepszych rzeczy, jakie czytałem ostatnio - przyznaje gość "Stacji Kultura". - Dawno już nie czułem takiej radości z lektury!

Michał Piróg poleca książki na lato >>>

W tym roku mija 10 lat od debiutu literackiego Zygmunta Miłoszewskiego. Wówczas to na łamach "Polityki" ukazało się jego opowiadanie "Historia Portfela". W tej chwili autor ma na swoim koncie m. in. "Uwikłanie", książkę, która doczekała się filmowej adaptacji, powieści kryminalne o prokuratorze Teodorze Szackim oraz thriller przygodowy o odzyskiwaniu zaginionych dzieł sztuki, "Bezcenny".

(kul/kd)

Czytaj także

Magdalena Różczka i jej wakacyjne lektury

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2014 14:00
Popularna aktorka, którą ostatnio możemy oglądać w serialu "Lekarze" na wakacje poleca książkę, której akcja dzieje się... w szpitalu. - Zazwyczaj szukam książek, które jednoczesnie śmieszą mnie i wzruszają. I taka właśnie jest "Pacjentka z sali nr 7" - mówi Magdalena Różczka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gwiazd naszych wina - książka, którą zachwycił się świat

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 14:00
"Gwiazd naszych wina" to książka, która nie tchnie tanim sentymentalizmem, ale autentycznie porusza. Na całym świecie sprzedano już 9 milionów egzemplarzy powieści, a jej autor, John Green, znalazł się na liście 100 najbardziej wpływowych osób świata według "Time'a".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Dzikowska: w podróży liczy się przygoda

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 12:00
- Kiedyś w podróży zdana byłam sama na siebie, dziś technologia wyręcza mnie w wielu sprawach - mówi znana globtroterka Elżbieta Dzikowska. - Zawsze mam ze sobą komórkę i aparat fotograficzny. Ale nie jestem niewolnikiem elektronicznych gadżetów. Najważniejsze jest, by towarzyszyli mi przyjaciele.
rozwiń zwiń