Elżbieta Dzikowska: w podróży liczy się przygoda

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2014 12:00
- Kiedyś w podróży zdana byłam sama na siebie, dziś technologia wyręcza mnie w wielu sprawach - mówi znana globtroterka Elżbieta Dzikowska. - Zawsze mam ze sobą komórkę i aparat fotograficzny. Ale nie jestem niewolnikiem elektronicznych gadżetów. Najważniejsze jest, by towarzyszyli mi przyjaciele.
Audio
  • Technologia sprzymierzeńcem globtroterów - rozmowa z Martyną Wojciechowską (Czwórka/Na cztery ręce)
  • O podróżach wczoraj i dziś opowiada Elżbieta Dzikowska (Czwórka/Na cztery ręce)
Elżbieta Dzikowska
Elżbieta DzikowskaFoto: Czwórka

Dziennikarka, autorka książek i programów telewizyjnych o podróżowaniu myślała od dziecka, choć jak sama przyznaje, Polska była wówczas krajem tak przaśnym i zamkniętym, że nawet marzeń nie było. One pojawiły się z czasem. A pierwszym krokiem w ich realizacji była podróż do Chin w 1957 roku. - To był inny świat i inne warunki, żeby go zdobywać - opowiada Elżbieta Dzikowska. - W moich podróżach wspierali mnie dyplomaci, bo nie było mnie stać na drogie hotele. Wszyscy mi pomagali. Teraz też, praktycznie na każdym kroku, spotykam się z życzliwością, ale jest mi dużo łatwiej. Także dlatego, że podróżuję z przyjaciółmi.

Islandia - bajeczny zakątek Europy >>>

Elżbieta Dzikowska przez wiele lat pracowała w redakcji miesięcznika "Kontynenty". Wtedy też intensywnie zaczęła uczyć się języka hiszpańskiego i wyjeżdżać do krajów Ameryki Łacińskiej. - Podróżowałam tam lokalnymi środkami transportu i tylko okazjonalnie korzystałam z samolotów - wspomina dziennikarka. - Teraz raczej byłoby to nie do pomyślenia.

Zobacz także: Podróże z Czwórką >>>

Dziś latamy tanimi liniami, dzięki nawigacji satelitarnej nie zgubimy się. Przez internet zarezerwujemy hotel i bilety lotnicze. W trakcie podróży możemy też być w stałym kontakcie z rodziną i znajomymi. Technologia stała się sprzymierzeńcem globtroterów. Potwierdza to znana dziennikarka Martyna Wojciechowska. - Karty płatnicze, GPS, telefony satelitarne... To wszytko podnosi komfort podróżowania. Ale kiedyś jadąc na kraniec świata, naprawdę było się w tym miejscu. Dziś będąc nawet w całkowitej głuszy jest się praktycznie wszędzie. Telefon dzwoni, przychodzą maile - mówi podróżniczka. - Dlatego warto czasami elektronikę zostawić w domu. Żeby móc w pełni poczuć przyjemność z poznawania świata.

(kul, pg)

Czytaj także

Wakacje za bezcen - to jest możliwe!

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2014 11:30
Tanie bilety lotnicze, niższa taryfa roamingowa i oferty last minute. Podpowiadamy co zrobić, żeby spędzić wakacje życia i nie zbankrutować.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Letni wyjazd zaplanujmy dokładnie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2014 11:00
Lato to okres wzmożonych wyjazdów zagranicznych. Z pewnością i w tym roku tysiące Polaków spakuje walizki i plecaki do auta i ruszy coraz lepszymi polskimi drogami w daleką podróż. W Czwórce podpowiedzieliśmy, o czym koniecznie należy pamiętać przed eskapadą do krajów europejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Balaton - węgierskie morze, nad które warto się wybrać

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 12:00
Woda, muzyka, piękna pogoda - to wszystko sprawia, że miasteczka nad węgierskim Balatonem, to wymarzone miejsca na wakacyjny wyjazd. - Powoli w Polsce wraca moda na spędzanie urlopu nad tym jeziorem - przekonuje Gaspar Keresztes z Węgierskiego Instytutu Kultury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lodówka turystyczna nie tylko na lato

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2014 09:30
Mała, poręczna i niezwykle przydatna rzecz. Okazuje się, że lodówka turystyczna to nie tylko gadżet na sezon letni. Można ją również wykorzystać zimą jako termos!
rozwiń zwiń