Zdzisław Beksiński i autobusowy design

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2014 13:00
Był jednym z najwybitniejszych współczesnych artystów. Zdzisław Beksiński kojarzy się nieodłącznie z psychodelicznym malarstwem.
Audio
  • Zdzisław Beksiński odpowiadał za stylizację autobusów marki "San" (Czwórka/Stacja Kultura)
Zdzisław Beksiński podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie w 2000 roku
Zdzisław Beksiński podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie w 2000 rokuFoto: PAP / JACEK TURCZYK

Zabytkowy
Zabytkowy autobus SAN H100A,
foto: Kapitel/Wikipedia

Literaturoznawca Krzysztof Kowalczyk nie zgodził się jednak z tym stwierdzeniem i opowiedział w "Stacji Kultura" o innym zajęciu artysty. - Urodził się w Sanoku, gdzie jego rodzina zamieszkiwała od kilku pokoleń. Po studiach udało mu się dostać pracę w miejscowej fabryce autobusów i samochodów ciężarowych. Był tam... stylistą. On, wybitny plastyk, zajmował się stylizacją słynnych w Polsce autobusów "San" - wyjaśnił. Do zadań Beksińskiego należało m.in. opracowanie symboli graficznych, projektował nadwozia, wybierał kolory lakieru.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gierymski - malarz z grzebieniami

Żyjący w latach 1929-2005 artysta był zafascynowany architekturą PRL. - Na początku lat 50. w Polsce i innych krajach socjalistycznych istniał przymus pracy. Studenci, którzy zdobyli wyższe wykształcenie na koszt państwa, musieli mu się później odpłacić. I tak Beksiński przez kilka lat nadzorował wielkie inwestycje socrealizmu. Stąd być może jego sentyment do architektury tamtych czasów - opowiedział Kowalczyk.

Cykl "Pasje artystów" w każdy wtorek w audycji "Stacja Kultura".

ac/kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka malarstwo SZTUKA

Czytaj także

Mona Lisa. Jej uśmiech na zawsze pozostanie tajemnicą?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 08:00
Najsłynniejszy portret świata owiany jest legendą. Nie wiadomo, kim była Mona Lisa, a jej tajemniczy uśmiech od pięciuset lat stanowi zagadkę, której nie mogą rozwiązać ani naukowcy, ani artyści. - To nie uśmiech jest najważniejszy w tym obrazie - mówi krytyk sztuki Monika Małkowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Frida Kahlo - aztecka gołębica

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2014 14:13
- Zdarzyły mi się dwa wypadki: autobus i Diego - mawiała Frida Kahlo, właściwie Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón - meksykańska malarka, słynąca z autoportretów. O życiu niezwykłej kobiety porozmawiamy w niedzielę, w "Ściądze z popkultury".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maja Wrońska - nigdy nie malowała księżniczek, wolała zamki

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2014 15:00
Sześć prac Mai Wrońskiej pojechało na Biennale Architektury do Wenecji. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że są to akwarele, a Maja jest architektką, a w dodatku wystawiane są w pawilonie rosyjskim, a nie polskim.
rozwiń zwiń