Nie bój się polskiej muzyki!

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 14:20
"Don’t Panic! We’re From Poland" - pod tym hasłem Instytut Adama Mickiewicza promuje polską muzykę w świecie. - Zdecydowaliśmy się na taką nazwę, bo ona po prostu nie jest nudna - tłumaczy Krzysztof Halicz.- Swoja ofertę kierujemy do ludzi młodych, którzy interesują się muzyką. I to z myślą o nich właśnie nawiązaliśmy współpracę z fundacją Otwarta Scena.
Audio
  • Instytut Adama Mickiewicza i Otwarta Scena promują młodą polską muzykę (Czwórka/Stacja Kultura)
Iza Lach z zespołem wystąpiła w Czwórce. Teraz możemy oglądać ją w wideoklipie zrealizowanym w ramach Otwartej Sceny
Iza Lach z zespołem wystąpiła w Czwórce. Teraz możemy oglądać ją w wideoklipie zrealizowanym w ramach Otwartej ScenyFoto: Bartosz Bajerski

"Don't Panic! We're from Poland”, zainicjowany przez Instytut Adama Mickiewicza w 2008 roku, to kompleksowy program promocji polskiej muzyki aktualnej. Tworzą go koncerty, showcase’y, panele i konferencje, a także płyta, która ukazała się w kwietniu tego roku.

Zobacz: Iza Lach na scenie Czwórki [WIDEO] >>>

- Tym razem połączyliśmy siły z Otwartą Sceną. To inicjatywa legendy polskiej sceny muzycznej, Leszka Biolika, w ramach której artyści młodego pokolenia rejestrują swoje nagrania w studiu Radia Łódź - opowiada gość "Stacji Kultura". - To wyjątkowo intymny moment, w którym możemy zobaczyć artystę w akcie twórczym. Tym bardziej cieszymy się, że mogliśmy pojawić się na tych sesjach z kamerą.

Z zarejestrowanego materiału powstają później klipy. Jako pierwsze w sieci pojawiły się teledyski Izy Lach, Pauli i Karola, Coldair i Anthony’ego Chorale. - Dla nas jako Instytutu jest to świetne narzędzie do promocji polskiej muzyki - przekonuje Halicz. - Bo oglądając taki klip wiele można dowiedzieć się o artyście.

Coldair w "Ministerstwie Dźwięku" [WIDEO] >>

Do udziału w projekcie zaproszeni zostali muzycy, którzy w ubiegłych latach wybierani byli przez dyrektorów programowych najbardziej prestiżowych festiwali showcase’owych w Europie i występowali pod szyldem "Don’t Panic! We’re From Poland" min. na The Great Escape, Primavera Sound czy Reeperbahn Festival.

Rozmawiał Kuba Kukla.

(kul/kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA

Czytaj także

Unsound - festiwal brzmień nieodkrytych

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 15:00
- Unsound prezentuje muzykę nieodkrytą, a nie trudną czy niezrozumiałą - mówi Gosia Płysa. - Celem naszego festiwalu jest prezentacja twórczości mało znanych artystów, którzy robią intrygującą i wciągającą muzykę i o których za kilka miesięcy usłyszy cały świat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gooral: płyta "Better Place" nie jest niedoceniona

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2014 12:20
Gooral, czyli Mateusz Górny, to polski muzyk i producent. Artysta łączy dźwięki electro z tradycyjną muzyką góralską. W Czwórce opowiedział nam o swoim dotychczasowym dorobku muzycznych oraz planach na przyszłość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Rojek uwielbia podróże na krawędzi

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 14:00
Nazwiska Artura Rojka próżno szukać na listach uczestników wycieczek oferowanych przez biura podróży. Moczenie nóg w basenie to nie jest to, co muzyk lubi najbardziej. Kambodża czy Namibia to kierunki, które dużo bardziej przypadają mu do gustu.
rozwiń zwiń