Wojenne kreskówki - animacja i agitacja

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 12:30
Był czas, gdy Myszka Miki bombardowała domy żydowskie, a animowane zabawki mściły się na strasznym hitlerowcu. Kreskówki z czasów wojny przypomina Filmoteka Narodowa.
Audio
  • Co warto zobaczyć na przeglądzie "Koniec niewinności. Obrazy II wojny światowej w animacji"? (Czwórka/Stacja Kultura)
Szeregowiec Snafu uczył amerykańskich żołnierzy jak nie należy zachowywać się na froncie
Szeregowiec Snafu uczył amerykańskich żołnierzy jak nie należy zachowywać się na froncieFoto: mat. promocyjne

W ramach przeglądu "Koniec niewinności. Obrazy II wojny światowej w animacji" zobaczymy m. in. cykl filmów o szeregowcu Snafu. - To filmy instruktażowe, realizowane specjalnie dla amerykańskiego wojska - opowiada Julia Radziszewska z Filmoteki Narodowej. - Głównym bohaterem jest pozbawiony piątej klepki szeregowiec, który na froncie popełnia wszystkie możliwe błędy: ufa szpiegom, nie zważa na choroby weneryczne.

Przygody Snafu nie były ocenzurowane i nie podlegały cenzurze Haysa. - Jest w nich nagość, tancerki topless i dowcip szaletowy - podsumowuje gość Czwórki.

Przegląd, który odbędzie się w Filmotece Narodowej w Warszawie w dniach od 20 do 25 maja, jest okazją żeby przekonać się czym różniły się amerykańskie kreskówki od europejskich oraz sprawdzić, jak szybko rozwijała się technologia w tej dziedzinie sztuki filmowej.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Julia Radziszewska (Filmoteka Narodowa)

Data emisji: 18.05.2015

Godzina emisji: 10.00

kul/kd

Czytaj także

"Młodzi i Film" - festiwal debiutów

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2015 10:00
Nabór zgłoszeń do 34. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych jest już zakończony. Czym w tym roku zaskoczą nas młodzi filmowcy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Docs Against Gravity Film Festival. "Naszą misją jest walka ze stereotypami"

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 18:00
Docs Against Gravity Film Festival wcześniej znany był pod nazwą Planete+ Doc Film Festival. To najważniejsze tego typu wydarzenie w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmiech i łzy, czyli nowe kino francuskie

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2015 16:00
Ognista historia miłosna z początków XX wieku i komedie na podstawie komiksów dla dorosłych. W dziewięciu miastach Polski będzie można zobaczyć najnowsze francuskie produkcje filmowe.
rozwiń zwiń