"Kompleks Pałacu". Co kryje PKiN?

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 09:00
Dr Michał Murawski, postanowił się przyjrzeć symbolowi Warszawy. – W "Kompleksie Pałacu" patrzę na to miejsce oczami obcokrajowca i widzę wiele nieodkrytych tajemnic - mówi autor.
Audio
  • O tajemnicach Pałacu Kultury i Nauki opowiada dr Michał Murawski, autor książki "Kompleks Pałacu" (Stacja Kultura/Czwórka)
Publikacja dr Michała Murawskiego jest wnikliwą analizą antropologiczną społecznego funkcjonowania Pałacu Kultury i Nauki. Zaskakujące i niejednokrotnie kontrowersyjne wnioski autora pozwalają zobaczyć Pałac jako wzorową realizację idei rewolucyjnego przeobrażenia miasta przyświecającej jego twórcom.
Publikacja dr Michała Murawskiego jest wnikliwą analizą antropologiczną społecznego funkcjonowania Pałacu Kultury i Nauki. Zaskakujące i niejednokrotnie kontrowersyjne wnioski autora pozwalają zobaczyć Pałac jako wzorową realizację idei "rewolucyjnego przeobrażenia miasta" przyświecającej jego twórcom.Foto: Pixabay.com

Książka ukazała się w cyklu przygotowanym z okazji 60. rocznicy powstania Pałacu Kultury i Nauki. Młody brytyjski antropolog opisuje w niej m. in. niezrealizowane koncepcje architektoniczne PKiN, listy szaleńców adresowane na Plac Defilad oraz pałacową faunę. - Wiem, że na temat tego miejsca powstało już wiele książek. Ale nie deprymuje mnie to, tylko cieszy, bo Pałac na to zasługuje - tłumaczy Murawski.

Premiera książki odbyła się w Pałacu Kultury, w Sali im. Lwa Rudniewa. Rozmówca Mateusza Patyka opowiada, kim był patron tego pomieszczenia i wyjaśnia, dlaczego Pałac Kultury jest miejscówką o wielkim potencjale, nie tylko turystycznym.

***

Przygotował: Mateusz Patyk

Data emisji: 28.07.2015

Godzina emisji: 10.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Stacja Kultura"

kul/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy Warszawa ma szansę na Łuk Triumfalny?

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 16:00
Zapraszamy na radiowy spacer po stolicy i po pokazywanej w Królikarni wystawie "Figury retoryczne. Warszawska rzeźba architektoniczna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nowa religia" Damiena Hirsta w Gdańsku

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 12:30
- Damien Hirst w swojej twórczości konsekwentnie przełamuje tabu, ale też nie ucieka od filozofii - mówi kuratorka Anna Szynwelska. Prace słynnego skandalisty prezentuje Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w Gdańsku.
rozwiń zwiń