Odszedł Andrzej Żuławski - reżyser i pisarz

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 15:19
Andrzej Żuławski przejdzie do historii jako jeden z najbardziej oryginalnych polskich reżyserów. Był jednym z najbardziej kontrowersyjnych i niedocenianych twórców.
Audio
  • Łukasz Muszyński, krytyk filmowy opowiada o twórczości Andrzeja Żuławskiego (Czwórka/Stacja Kultura)
Andrzej Żuławski odszedł w wieku 75 lat
Andrzej Żuławski odszedł w wieku 75 lat Foto: PAP/Rafał Guz

Jego filmy wzbudzały skrajne emocje. Niektórzy uważali go za geniusza, inni za grafomana. Już po debiucie, "Trzech częściach nocy" z 1971 roku, recenzenci byli bardzo podzieleni. Zarzucano mu, a jednocześnie zachwycano się intensywnością obrazów, przerysowaniami, fascynacją brutalnością i mroczną stroną człowieka.

Skandale wokół filmów Andrzeja Żuławskiego wybuchały raz po raz. Przy "Opętaniu" zarzucano mu szamańskie praktyki. Zamknięcie produkcji spotkało reżysera podczas kręcenia "Na srebrnym globie" - tę decyzję podjął ówczesny wiceminister kultury. Łukasz Muszyński, krytyk filmowy z portalu Filmweb, ze szczegółami opowiada, jak okrutna była to decyzja.

Andrzej Żuławski na swoim koncie ma też 20 tytułów książek. Nierzadko przyznawał, że woli pisanie od robienia filmów, gdyż wtedy jest naprawdę wolny.

W 2015 roku, po piętnastu latach filmowego milczenia, na dużym ekranie oglądaliśmy jego obraz "Kosmos", za który otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera na 68. Festiwalu Filmowym w Locarno. Film Żuławskiego jest ekranizacją powieści Witolda Gombrowicza. W "Kosmosie" splotły się te dwa genialne umysły.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Przygotowała: Martyna Ogonek

Data emisji: 18.02.2015

Godzina emisji: 10.00

pj/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Itay Tiran: "Demon" to bardzo ważny dla mnie film

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2015 11:00
- Współpraca z Marcinem Wroną to był fascynujący czas. Robiliśmy mnóstwo eksperymentów, m.in. improwizowaliśmy po polsku, angielsku i w jidysz - wspomina aktor.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa po zagładzie piórem Dominiki Węcławek

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2016 13:43
Dominika Węcławek podjęła się kontynuacji postapokaliptycznego uniwersum stworzonego przez Bartka Biedrzyckiego. Jednak "Upadła świątynia" to przede wszystkim opowieść o ludziach.
rozwiń zwiń