Czytaj jak Szwed. "Dużo, dobrze i za darmo"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 14:50
80 proc. Szwedów czyta. Większość z nich 20 minut dziennie. - Szwedzka literatura w wielu miejscach jest udostępniana za darmo. A jeśli ktoś ma ochotę kupić własną książkę, zapłaci około 30 złotych, przy zarobkach 10-krotnie wyższych niż w Polsce - mówi blogerka Anna Dutka.
Audio
  • O kulturze czytania w Szwecji opowiada blogerka Anna Dutka (Stacja Kultura/Czwórka)
Tym razem sprawdzamy, dlaczego Szwedzi nie potrafią żyć bez czytania książek
Tym razem sprawdzamy, dlaczego Szwedzi nie potrafią żyć bez czytania książek Foto: Pixabay/kshelton/dom. publiczna

Szwedzi nie tylko chętnie czytają, ale też piszą. - Na terenie całego kraju działają świetnie funkcjonujące szkoły kreatywnego pisania. Władze dbają o to, by na każdym poziomie edukacji obywatel miał prawo do bezpłatnych kursów rozwijajacych literacki talent - opowiada gość Czwórki. - Co więcej, własną i niezwykle prestiżową nagrodę literacką ma też młodzież w wieku od 16 do 20 lat - dodaje.

W Szwecji jest także przejrzysty system wydawniczy. Anna Dutka tłumaczy, na czym on polega i co moglibyśmy z niego zapożyczyć.

 ***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Anna Dutka (blog "Recenzentka")

Data emisji: 4.07.2016

Godzina emisji: 10.40

kul/jp

Czytaj także

"Xsięgi Nefasa". "Gra o Tron" z epoki Piastów

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2016 08:00
Małgorzata Saramonowicz ma na koncie scenariusze do filmów "Jak pozbyć się cellulitu" i "Lejdis". W swojej najnowszej książce sięgnęła do słowiańskiej mitologii i stworzyła sagę fantasy na miarę Andrzeja Sapkowskiego czy Georga. R. R. Martina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bestseller". Naga prawda o pisaniu książek

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 12:00
- W najnowszej książce pokazuję, że wydanie książki wcale nie musi być satysfakcjonujące, ponieważ biznes wydawniczy jest naprawdę trudny - mówi pisarka Joanna Opiat-Bojarska.
rozwiń zwiń