Andrzej Wajda. "Odszedł człowiek, artysta pozostał"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 12:30
- Filmy, które zostawił nam Andrzej Wajda, będą fantastyczną lekcją historii, życia i sztuki filmowej dla kolejnych pokoleń Polaków - mówi dziennikarz filmowy i krytyk Artur Cichmiński.
Audio
  • Andrzej Wajda. Szkic do portretu (Stacja Kultura/Czwórka)
Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, współtwórca polskiej szkoły filmowej zmarł w wieku 90 lat
Andrzej Wajda, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, współtwórca polskiej szkoły filmowej zmarł w wieku 90 latFoto: PAP/Adam Warżawa

Jako reżyser zadebiutował w 1954 roku filmem "Pokolenie". Dwa lata później zrobił "Kanał", który przyniósł mu międzynarodowy sukces. Był nominowany do Oscara w kategorii "Najlepszy film nieanglojęzyczny" za "Ziemię Obiecaną", "Człowieka z żelaza" i "Katyń". W 2000 roku Andrzej Wajda otrzymał honorowego Oscara za osiągnięcia życia i wkład w rozwój światowej kinematografii. - Widzowie i krytycy doceniali jego otwartość w patrzeniu na świat, niezwykłą radość życia i życzliwość - mówi gość Czwórki. - Odszedł człowiek, który reprezentował pewna epokę. Zarówno w kontekście kultury osobistej, jak i kultury w ogóle.

Ostatnim filmem Andrzeja Wajdy są "Powidoki". Obraz, który jest polskim kandydatem do Oscara, na ekrany naszych kin wejdzie 13 stycznia 2017 roku.  

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Artur Cichmiński (dziennikarz filmowy, Program I Polskiego Radia)

Data emisji: 10.10.2016

Godzina emisji: 10.40

kul/kd

Czytaj także

Tomasz Wasilewski - reżyser kobiet i emocji

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 14:30
- Czasy transformacji obserwowałem z perspektywy mojej mamy, starszej siostry, ich koleżanek i przyjaciółek. Wydaje mi się, że kobietom w tamtym okresie zabrakło narzędzi, żeby rozpracować nową rzeczywistość - mówi Tomasz Wasilewski, reżyser "Zjednoczonych Stanów Miłości".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przed świtem". Film o mądrej relacji z dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 15:20
On jest nastoletnim stylistą fryzur, jego ojciec byłym zapaśnikiem. - To, że tak wiele ich różni, stało się kołem zamachowym całej historii - opowiada Łukasz Borowski, twórca dokumentu "Przed świtem".
rozwiń zwiń