Grażyna Hase. Od "kozak looku" do ikony mody

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 12:00
- Choć Grażyna Hase jest jedną z najważniejszych osobistości polskiej mody, to moja książka jest przede wszystkim opowieścią o twórczej kobiecie - mówi Krzysztof Tomasik, autor biografii "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka".
Audio
  • Krzysztof Tomasik - autor biografii "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka" odsłania kulisy życia i twórczości znanej polskiej projektantki (Stacja Kultura/Czwórka)
Jako modelka była rozchwytywana przez Modę Polską, Telimenę i Centralne Biuro Wzornictwa, jako projektantka Grażyna Hase pokazywała swoje kolekcje w różnych częściach Europy
Jako modelka była rozchwytywana przez Modę Polską, Telimenę i Centralne Biuro Wzornictwa, jako projektantka Grażyna Hase pokazywała swoje kolekcje w różnych częściach EuropyFoto: PAP/CAF/Ireneusz Radkiewicz

Krzysztof Tomasik Sylwetki szkicowała na chusteczkach higienicznych, a ispiracją dla pierwszej kolekcji był Lenin. Tak powstał "kozak look" - firmowy znak Grażyny Hase 

W książce poruszone są także wątki osobiste z życia projektantki - w tym jej związki małżeńskie oraz największe miłości. Co jest ewenementem, bo Grażyna Hase dba o swoją prywatność. - To było nieuniknione, zwłaszcza, że jeden z najważniejszych rozdziałów książki poświęcony jest jej drugiemu mężowi. Z Wowo Bielickim Hase nie tylko żyła, ale też tworzyła. Miał on duży wpływ na jej projekty i reżyserował jej pokazy - wyjaśnia gość Czwórki.


Czytaj także
dereszowska 1200.jpg
Anna Dereszowska i wyjątkowe, nieidelane

W biografii znajdziemy także materiały archiwalne - zdjęcia, wycinki prasowe, a nawet paragony. I to z czasów kiedy Grażyna Hase była nie tylko projektantką, ale też modelką. W jaki sposób trafiła na wybieg, dlaczego została "projektantką z przypadku" i co wydarzyło się na pokazie w 1967 roku - o tym, m.in. w nagraniu audycji. 


Krzysztof Tomasik i Kasia Dydo Krzysztof Tomasik i Kasia Dydo

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Krzysztof Tomasik (autor biografii "Grażyna Hase. Miłość, moda, sztuka")

Data emisji: 8.12.2016

Godzina emisji: 10.15

kul/jsz

Czytaj także

Rok 2016 w modzie? "To czas polskich projektantów"

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 15:30
- Zagranica zaczęła doceniać polskich projektantów i choć jeszcze sporo mamy do zrobienia w tej kwestii, to jednak naszą modę już widać w świecie. A to bardzo dobra wróżba - przekonuje blogerka Olka Kaźmierczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Moda haute couture wraca na ulice

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 14:50
- Przez długi czas haute couture to były ubrania, w których chodzono na co dzień. Potem projektanci zamienili wielkie krawiectwo w spektakularne widowisko, a teraz znów wraca ono do korzeni - mówi Piotr Szaradowski, autor książki "Francja Elegancja. Z historii haute couture".
rozwiń zwiń