Zimą chętnie chadzamy do kina. Co na ekranach?

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 15:00
"Powidoki" Andrzeja Wajdy, horror "Autopsja Jane Done" oraz "Konwój" Macieja Żaka - jak te trzy obrazy ocenia Czwórkowy krytyk filmowy Łukasz Muszyński?
Audio
  • Na co warto wybrać się do kina w drugi weekend stycznia? Radzi Łukasz Muszyński (Stacja Kultura/Czwórka)
Łódzka premiera filmu Powidoki Andrzeja Wajdy
Łódzka premiera filmu "Powidoki" Andrzeja WajdyFoto: PAP/StrefaGwiazd/Marcin Kmieciński

Sprawdź także:
orły 2016 laureaci PAP 1200x660.jpg
Filmowy wyścig po Orły. Na kogo czekają statuetki?

- Myślę, że "Powidoki" idealnie domykają kino Andrzeja Wajdy, który zawsze opowiadał o bohaterach silnie wierzących w to, co robią. Władysław Strzemiński mógłby stanąć w jednym rzędzie z Maćkiem Chełmickim z "Popiołu i diamentu" - przekonuje Łukasz Muszyński. Głównym bohaterem "Powidoków" jest grany przez Bogusława Lindę malarz i awangardzista Władysław Strzemiński. Po wojnie artysta sprzeciwił się głównemu nurtowi, odmawiając tworzenia sztuki w estetyce socrealistycznej... Zmarł w biedzie i zapomnieniu na początku lat 50. Jak ostatni obraz mistrza ocenia Łukasz Muszyński oraz jak wyglądała łódzka premiera filmu?

Zobacz zwiastun "Powidoków"


Drugim filmem recenzowanym przez Łukasza Muszyńskiego jest "Autopsja Jane Doe", horror, przed którego seansem podobno nie warto jeść kolacji. - Akcja filmu rozgrywa się w kostnicy, a główni bohaterowie grzebią w zwłokach - zdradza filmowy krytyk. Reżyserem filmu jest Norewg André Øvredal, który doskonale "sprawdza się w odkurzaniu chwytów z rupieciarni kina grozy". Ile gwiazdek dostaje od Łukasza Muszyńskiego?  

A na koniec przyglądamy się najnowszej produkcji Macieja Żaka "Konwój", w której grają m.in. Robert Więckiewicz i Janusz Gajos. Główni bohaterowie filmu to strażnicy więziennego transportu, którzy mają dostarczyć więźnia z ksywą "nauczyciel" do innego zakłądu karnego. - Mamy tu mocne, męskie kino ze społecznym pazurem - recenzuje Łukasz Muszyński, któremu w "Konwoju" szczególnie przypadły do gustu zdjęcia Michała Sobocińskiego. A jaką daje filmowi ogólną ocenę?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy.

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy)

Data emisji: 13.01.2016

Godzina emisji: 11.15

jsz/kd

 

Czytaj także

Andrzej Wajda. "Odszedł człowiek, artysta pozostał"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 12:30
- Filmy, które zostawił nam Andrzej Wajda, będą fantastyczną lekcją historii, życia i sztuki filmowej dla kolejnych pokoleń Polaków - mówi dziennikarz filmowy i krytyk Artur Cichmiński.
rozwiń zwiń