Janis Joplin. "Była wybawieniem dla moich emocji"

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 14:20
- W monodramie "Moja mama Janis" piosenki Joplin służą do wyrażania emocji mojej bohaterki. Gram dziewczynę z polskiej prowincji, której życie przypomina losy amerykańskiej artystki - opowiada aktorka Jolanta Litwin-Sarzyńska.
Audio
  • "Moja mama Janis", czyli jak to jest mierzyć się z legendą muzyki? (Stacja Kultura/Czwórka)
Janis Joplin i Big Brother  the Holding Company na koncercie w Concertgebouw w Amsterdamie w 1969 roku
Janis Joplin i Big Brother & the Holding Company na koncercie w Concertgebouw w Amsterdamie w 1969 rokuFoto: PAP/LFI/ANP

Jolanta Litwin-Sarzyńska Pierszy raz utwór Janis Joplin usłyszałam na Nocach Bluesowych. To był "Mercedes Benz" w wykonaniu Moniki Adamowskiej. Absolutnie mnie zamurowało i tak zaczeło się moje życie z Janis 

Najważniejszą i najbardziej spektakularną część spektaklu stanowi 15 piosenek legendarnej Janis Joplin po raz pierwszy przetłumaczonych na język polski. - Śpiewanie tych utworów po angielsku wydawało mi się po prostu słabe. Wiem, że osoby, które nigdy nie słyszały o tym projekcie "jeżą się" na myśl o tym, co zrobiłam, ale większość z nich po spektaklu zmienia zdanie - mówi aktorka.

Jolanta Litwin-Sarzyńska za rolę w "Mojej mamie Janis" otrzymała nagrodę publiczności (jedyna regulaminowa) na I Festiwalu Teatrów Muzycznych w Gdyni. Więcej o spektaklu oraz o rekwizytach, które towarzyszą aktorce na scenie, dowiesz się z nagrania audycji.

Jolanta Litwin-Sarzyńska (po lewej) i Kasia Dydo (po prawej) Jolanta Litwin-Sarzyńska (po lewej) i Kasia Dydo (po prawej)

***

Tytuł audycji: "Stacja Kultura"

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Jolanta Litwin-Sarzyńska (aktorka)

Data emisji: 2.02.2017

Godzina emisji: 10.26

kul/jsz

Czytaj także

Zalajkuj mi życie. "Trenujemy życie w teatrze"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 16:25
- Nasz spektakl to dowód na to, że teatr może mieć wiele wspólnego z rzeczywistością ludzi młodych. Główna bohaterką jest Klaudia - nastolatka, która musi zmierzyć się z typowymi dla jej wieku problemami - mówi reżyserka "Zalajkuj mi życie", Diana Karamon.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Płyń. Roma Gąsiorowska o "pięknym" eksperymencie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 12:00
- Piotr Rogucki działa na wielu płaszczyznach. Jest muzykiem, aktorem, autorem tekstów. Oczywistym było dla mnie, że pierwszą dużą produkcję zrobię z kimś, kto o sztuce myśli podobnie jak ja - mówi Roma Gąsiorowska.
rozwiń zwiń