"Kobieta na schodach". Czas zatrzymany w obrazie

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 15:26
Jak co tydzień polecamy książki, do których warto, a nawet trzeba zajrzeć. Tym razem Kinga Michalska zachęca do przeczytania pozycji "Kobieta na schodach" autorstwa Bernharda Schlinka.
Audio
  • Kinga Michalska mówi o książce "Kobieta na schodach" (Stacja Kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Kuba Barzycki

kobieta zbrodnia 1200.jpg
"W skorupce orzecha". Między thrillerem a tragikomedią

To historia statecznego niemieckiego prawnika, właściciela kancelarii, który w jednym z muzeów w Sydney trafia na tajemniczy obraz. Dzieło to poznał przed 40 laty jako przedmiot w sporze między malarzem, a nowym nabywcą. - Najważniejsza jest jednak piękna Irena, bohaterka obrazu, w której nasz główny bohater onegdaj się zakochał, a którą teraz postanawia odnaleźć - tłumaczyła Michalska w Czwórce. Jak podkreślała "Kobieta na schodach" to powieść o miłości, przemijaniu - wyjątkowa w dorobku Schlinka, który równolegle - obok powieściopisarstwa - jest także profesorem nauk prawnych, byłym sędzią, z ogromnym dorobkiem akademickim.

Jakie te zawodowe doświadczenia mają przełożenie na treść powieści Schlinka, dlaczego "Kobieta na schodach" jest tak wyjątkowa i czego metaforą mają być tytułowe schody? Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 30.05.2017

Godzina emisji: 11.40

kd/jsz

Czytaj także

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń