"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
Audio
  • O książce "Azyl" Diane Ackerman opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Warszawa, maj 1947. Organizator i dyrektor warszawskiego ZOO dr Jan Żabiński z żoną Antoniną na tarasie mieszkania.
Warszawa, maj 1947. Organizator i dyrektor warszawskiego ZOO dr Jan Żabiński z żoną Antoniną na tarasie mieszkania. Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Tony_halik_663.jpg
Tony Halik. "Człowiek, który był wszędzie"

Jak podkreślała w Czwórce rozmówczyni Katarzyny Dydo, "Azyl" to jednak głównie historia samej Antoniny Żabińskiej. - Portret kobiety, która miała ogromną potrzebę opiekowania się innymi: zwierzętami, ale także ludźmi - tłumaczyła Michalska. - Choć sama miała dziecko i bardzo się bała, oczywiste dla niej było, że trzeba pomagać tym, którzy tego potrzebują - tłumaczyła. 

W programie rozmawialiśmy także o samej autorce. - Diane Ackerman specjalizuje się w książkach popularno-naukowych i historycznych, a do bestsellerów jej autorstwa należy m.in. "Alchemia mózgu" - mówiła Kinga Michalska. Jakie związki ma Ackerman z Polską i dlaczego zdecydowała się opisać właśnie historię Żabińskich? Jak w "Azylu" pokazana jest wojenna Warszawa i czym od książki różni się film pod tym samym tytułem, który oglądać można w polskich kinach? Tego dowiecie się z nagrania rozmowy z Kingą Michalską.

Zdzisław Beksiński PAP 1200x660.jpg
Beksińscy. Życie przez pryzmat codziennej rutyny

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 4.04.2017

Godzina emisji: 11.40

kd/mz

Czytaj także

Czwórka poleca: Jessie Burton i jej "Muza"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 13:53
- Mamy tu dwa plany czasowe, jest w tej książce sporo sztuki, artystów, są też ich muzy. Gdy opisane historie zaczynają się przenikać, czytelnik zadaje sobie pytanie, kto właściwie jest muzą, a kto artystą - mówi znawczyni literatury Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Śpiąca Alicja". Powieść o kobiecie, która wyprzedzała swoją epokę

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 17:10
- To arcyciekawy portret niezwykłej kobiety, bardzo inteligentnej, ciekawej świata, otwartej i postępowej, a jednak żyjącej w cieniu wybitnych umysłów - nie tylko swoich braci, ale i przedstawicieli całej epoki nastawionej na mężczyzn - opowiadała o Alicji James Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Bogowie tanga". Świat kobiet w Argentynie sprzed 100 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 13:37
- To trochę feminizująca powieść, a jej bohaterki są bardzo barwnie przedstawiane. To także historia o podróży, poszukiwaniu lepszego życia. W książce Caroliny De Robertis zarówno ludzie, jak i muzyka są równorzędnymi bohaterami - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Księga luster". Czy zagadka zbrodni sprzed 25 lat zostanie rozwikłana?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 13:10
Kryminał napisany przez E.O. Chiroviciego w 2016 roku to zawikłana, "szkatułkowa" historia tajemniczego zabójstwa sprzed 25 lat. - W tej głównej historii otwierają się przed czytelnikiem kolejne opowieści - mówiła Kinga Michalska.
rozwiń zwiń