X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Azyl" Diane Ackerman. Historia Antoniny Żabińskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:22
- "Azyl" to historia Antoniny i Jana Żabińskich, szefów warszawskiego zoo w okresie wojennym, którzy dając schronienie żydowskim uciekinierom z getta, uratowali wiele ludzkich istnień - opowiadała Kinga Michalska.
Audio
  • O książce "Azyl" Diane Ackerman opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Warszawa, maj 1947. Organizator i dyrektor warszawskiego ZOO dr Jan Żabiński z żoną Antoniną na tarasie mieszkania.
Warszawa, maj 1947. Organizator i dyrektor warszawskiego ZOO dr Jan Żabiński z żoną Antoniną na tarasie mieszkania. Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Tony_halik_663.jpg
Tony Halik. "Człowiek, który był wszędzie"

Jak podkreślała w Czwórce rozmówczyni Katarzyny Dydo, "Azyl" to jednak głównie historia samej Antoniny Żabińskiej. - Portret kobiety, która miała ogromną potrzebę opiekowania się innymi: zwierzętami, ale także ludźmi - tłumaczyła Michalska. - Choć sama miała dziecko i bardzo się bała, oczywiste dla niej było, że trzeba pomagać tym, którzy tego potrzebują - tłumaczyła. 

W programie rozmawialiśmy także o samej autorce. - Diane Ackerman specjalizuje się w książkach popularno-naukowych i historycznych, a do bestsellerów jej autorstwa należy m.in. "Alchemia mózgu" - mówiła Kinga Michalska. Jakie związki ma Ackerman z Polską i dlaczego zdecydowała się opisać właśnie historię Żabińskich? Jak w "Azylu" pokazana jest wojenna Warszawa i czym od książki różni się film pod tym samym tytułem, który oglądać można w polskich kinach? Tego dowiecie się z nagrania rozmowy z Kingą Michalską.

Zdzisław Beksiński PAP 1200x660.jpg
Beksińscy. Życie przez pryzmat codziennej rutyny

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Katarzyna Dydo

Gość: Kinga Michalska (znawczyni i miłośniczka literatury)

Data emisji: 4.04.2017

Godzina emisji: 11.40

kd/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czwórka poleca: Jessie Burton i jej "Muza"

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2017 13:53
- Mamy tu dwa plany czasowe, jest w tej książce sporo sztuki, artystów, są też ich muzy. Gdy opisane historie zaczynają się przenikać, czytelnik zadaje sobie pytanie, kto właściwie jest muzą, a kto artystą - mówi znawczyni literatury Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Śpiąca Alicja". Powieść o kobiecie, która wyprzedzała swoją epokę

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2017 17:10
- To arcyciekawy portret niezwykłej kobiety, bardzo inteligentnej, ciekawej świata, otwartej i postępowej, a jednak żyjącej w cieniu wybitnych umysłów - nie tylko swoich braci, ale i przedstawicieli całej epoki nastawionej na mężczyzn - opowiadała o Alicji James Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Bogowie tanga". Świat kobiet w Argentynie sprzed 100 lat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 13:37
- To trochę feminizująca powieść, a jej bohaterki są bardzo barwnie przedstawiane. To także historia o podróży, poszukiwaniu lepszego życia. W książce Caroliny De Robertis zarówno ludzie, jak i muzyka są równorzędnymi bohaterami - opowiadała Kinga Michalska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Księga luster". Czy zagadka zbrodni sprzed 25 lat zostanie rozwikłana?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 13:10
Kryminał napisany przez E.O. Chiroviciego w 2016 roku to zawikłana, "szkatułkowa" historia tajemniczego zabójstwa sprzed 25 lat. - W tej głównej historii otwierają się przed czytelnikiem kolejne opowieści - mówiła Kinga Michalska.
rozwiń zwiń