"Torfowisko". Szwedzki kryminał z rodzinną tajemnicą w tle

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2018 17:32
- To nie jest typowa historia kryminalna. Tu nie ma styranego życiem detektywa z problemem alkoholowym, jest za to młoda dziewczyna, rodzinna trauma i zbrodnia w osnutej mgłą mrocznej, zimnej krainie, czyli na torfowisku - mówiła o książce Susanne Jansson Kinga Michalska.
Audio
  • O książce Susanne Jansson "Torfowisko" opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka)
Okł. książki Torfowisko Susanne Jansson.
Okł. książki "Torfowisko" Susanne Jansson.Foto: mat. pras.

cabre podroż zimowa 1200.jpg
"Podróż zimowa". Gra pisarza z czytelnikiem

Tytułowe "Torfowisko" to Mossmarken, kraina lasów i mokradeł, miejsce odludne, i tajemnicze. Rejony te są przedmiotem badań naukowych młodej biolog Nathalie. Niebawem na bagnach dochodzi do tragedii, a Nathalie musi rozwikłać zagadkę zbrodni i jej związku z ponurą legendą tej okolicy. - Musi także zmierzyć się z własnymi mrocznymi sekretami z przeszłości - mówiła Kinga Michalska. Jak podkreślała, debiut literacki Jansson ukazał na rynkach w 22 krajach, a w Szwecji osiągnął status bestsellera.

Sceneria jest w "Torfowisku" niemal jednym z bohaterów. Jest świetnie opisywana, w sposób bardzo plastyczny, wyrazisty i obrazowy. Kinga Michalska

Jak tłumaczyła rozmówczyni Kasi Dydo, autorka studiowała dziennikarstwo i fotografię, co nie pozostało bez wpływu na jej literaturę. Czy tu leży klucz do sukcesu "Torfowiska"? Jak Susanne Jansson kreuje przestrzeń? Kim jest "Borówkowa dziewczyna", jedna z bohaterek książki Jansson i czego dotyczą inne legendy, opisane w "Torfowisku"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 24.07.2018

Godzina emisji: 11.40

kd