Gdy pisarze piszą seriale i jesień przynosi hity

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2018 13:38
- Seriale są jak powieści w odcinkach - mówi Anna Luboń, szefowa działu Kultura w magazynie "Elle". - Im więcej się ich ogląda, tym większy się ma na nie głód, na opowieści, na historie. Ale nie wszystko trzeba oglądać - dodaje. 
Audio
  • Anna Luboń opowiada o pisarzach piszących scenariusze seriali i serialowych hitów jesieni (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Stock-Asso

- Nie jest nowością, że seriale są adaptacjami powieści, ale coraz częściej zdarza się, że to właśnie pisarze stają się scenarzystami czy współscenarzystami seriali - mówi gość Kasi Dydo. - Najciekawszym jest tu przykład George'a R.R. Martina, który przestał pisać książkę, a zajął się scenariuszem serialu "Gra o tron". Dziś okazuje się, że zagorzali fani opowieści muszą oglądać serial, bo te dwie formy, literacka i filmowa, zaczęły się przeplatać - dodaje. 

Do grona scenarzystów dołączył ostatnio Harlan Coben, w polskim świecie seriali mamy "Belfra", którego współautorem jest Jakub Żulczyk, jeden z najlepszych polskich powieściopisarzy. Do grupy tych autorów należy dołączyć Margaret Atwood, Elenę Ferrante, Gillian Flynn czy Nica Pizzolatto. 

Anna Luboń podkreśla, że serialowa jesień zaczyna się szczególnie ciekawie. Wymienia tu produkcję "1983", wyreżyserowaną przez cztery damy polskiego kina, serial "Nielegalni", ekranizację współczesnej powieści szpiegowskiej. Zdradza, że wyczekuje trzeciego sezonu "True Detective", który już w styczniu, wcześniej zaś z pewnością obejrzy "Ślepnąć od świateł", gdzie znów pojawia się osoba Jakuba Żulczyka. 

Jaka jest opinia ekspertki o serialach tego sezonu? Na co jeszcze czeka szczególnie? O jakim serialu wyda opinię dopiero, gdy zobaczy jego drugi odcinek? O tym w rozmowie ze "Stacji Kultura".  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Luboń (szefowa działu Kultura w magazynie "Elle")

Data emisji: 11.09.2018

Godzina emisji: 10.17

pj/kd

Czytaj także

Powrót "Luthera" i "This is us", serialowa wersja Śródziemia już w przygotowaniu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 15:46
Na małe ekrany z kolejnym sezonem powraca serial "Luther" z Idrisem Elbą w roli głównej. - W internecie właśnie pojawił się krótki, kilkunastosekundowy teaser zapowiadający piąty sezon – opowiadała Ewa Mierzejewska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kidding" z Jimem Carrey'em. Smutek w oczach komika

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 13:03
Na platformie streamingowej HBO pojawił się już serial "Kidding" z Jimem Carrey'em w roli głównej. Choć tytuł może wskazywać inaczej, fabule daleko jest do komedii.
rozwiń zwiń