Westwood na srebrnym ekranie. Kim jest ikona brytyjskiej mody?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 18:00
23 stycznia w warszawskiej Kinotece w ramach 3. edycji programu "Filmoterapia z Sensem" odbędzie się pokaz filmu "Westwood: Punkówa, Ikona, Aktywistka". O kultowej projektantce rozmawialiśmy z Michałem Lutostańskim, socjologiem z Uniwersytetu SWPS. 
Audio
  • "Mniej punk rocka, więcej Westwood”. Dokument o brytyjskiej ikonie mody (Stacja kultura/Czwórka)
Projektantka Vivienne Westwood (P) i jej mąż Andreas Kronthaler  (L)
Projektantka Vivienne Westwood (P) i jej mąż Andreas Kronthaler (L)Foto: PAP/Niklas Halle'n

Jako projektantka wywarła wpływ na współczesną modę punk i nowej fali. Od królowej Elżbiety II otrzymała tytuł szlachecki za zasługi dla mody i Order Imperium Brytyjskiego za rozsławienie na świecie Wielkiej Brytanii. Posiada ponad 60 sklepów na całym świecie i projektuje wyszukane stroje haute couture.

- Vivienne Westwood jest ikoną brytyjskiego świata mody. To ona razem z Malcolmem Mclarenem, menedżerem zespołu Sex Pistols prowadziła słynny sklep, w którym narodził się brytyjski punk rock - opowiadał  Michał Lutostański, socjolog z SWPS.

- "Punkówa, Ikona, Aktywistka" to film o projektantce. Mniej w niej punk rocka, a więcej Westwood. Kiedy w filmie pada pytanie o Sex Pistols odpowiada: "serio będziemy o tym rozmawiać?". To historia jej życia, w której męskie postaci są jedynie tłem - tłumaczył gość Czwórki.

Pokaz filmu odbędzie się w ramach spotkania z cyklu "Filmoterapia". Projekcji towarzyszyć będzie dyskusja pod hasłem: "Być kobietą wbrew stereotypom".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Michał Lutostański (socjolog z SWPS)

Data emisji: 21.01.2019

Godzina emisji: 10.29

 

Czytaj także

Horses on the wall: piszemy po polsku, bo chcemy trafić do ludzi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2018 18:06
- Najwięcej radości daje nam granie dla ludzi. Kiedy widzimy, jak bawią się pod sceną, to chcemy tworzyć dla nich więcej i dotrzeć do jak największej grupy odbiorców - mówili muzycy Horses on the wall.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skandynawskie kino przyrodą opowiada o uczuciach

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2019 12:31
- Twórcy z krajów skandynawskich potrafią używać przyrody do opowiadania o uczuciach, co jest bardzo trudne - mówi Kajetan Wyrzykowski, krytyk filmowy. - Dla porównania, w kinie polskim przyrod praktycznie nie gra roli - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Asteriks ma już 60 lat, a Mecwaldowski zaszczyt bycia jego głosem

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2019 14:17
Do kin wchodzi kolejna ekranizacja historii o dzielnym Galu Asteriksie i jego przyjacielu Obeliksie. A warto też wiedzieć, że dziarscy Galowie kończą w tym roku 60 lat. 
rozwiń zwiń