Recenzje jak storytelling. "Chcemy wprowadzić widza w świat opowiadanej historii"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2019 16:41
Filmowe memy, newsy, trailery i  publicystyka - tak o zawartości swojego miejsca w sieci piszą jego twórcy - Maciej Kędziora, Maja Głogowska i Andrzej Badek. W Czwórce spotkaliśmy się z ekipą tworzącą portal "Filmawka".
Audio
  • Recenzują, komentują, rozmawiają o kulturze kina. Poznajcie redakcję "Filmawki” (Stacja kultura/Czwórka)
Andrzej Badek, Maciej Kędziora i Maja Głogowska - zespół redakcyjny portalu FIlmawka
Andrzej Badek, Maciej Kędziora i Maja Głogowska - zespół redakcyjny portalu FIlmawkaFoto: Ula Kaczyńska/Czwórka

Współczesna krytyka filmowa to coś więcej niż wypisanie zalet i wad produkcji. Recenzja musi opowiadać historię Maja Głogowska

- Dla mnie najważniejszy jest kontekst. Recenzja oprócz oceny powinna zawierać pewną historię: aktorów, reżysera, opowiadać, w jakim celu film powstał. Zanim napisałam tekst do "Narodzin gwiazdy" obejrzałam inne remaki i poprzednie filmy aktorów, którzy wcielili się w główne postaci, by móc powiedzieć o produkcji jak najwięcej - mówiła Maja Głogowska. 

Jedni skupiają się na narracyjności, inni na historii albo kontekście. Niezależnie od stylu stawiamy na to, aby nasze teksty były dobre Maciej Kędziora

- Ważne jest ujęcie emocji, które towarzyszą seansowi. Czasem relacja między bohaterami potrafi wpłynąć na ocenę produkcji, przesądzić o wybitności dzieła. Skupiam się na szczegółach, subiektywnych odczuciach, nie oceniam filmu całościowo - dodawał Maciej Kędzora.  

- Zawracamy uwagę na to, kto będzie odbiorcą naszych tekstów. Lubię, kiedy w recenzjach pojawia się storytelling, chcemy wprowadzić widza w świat opowiadanej historii - mówił Andrzej Badek. 

Do jakiego odbiorcy skierowane są teksty "Filmawki"? O czym piszą i jakie teksty chcą promować na swojej stronie? Jak udało im się namówić do rozmowy o swoim najnowszym filmie "Dom, który zbudował Jack" jego twórcę, Larsa von Triera? Więcej na ten temat w nagraniu.

film plan kino 1200.jpg
"Filmawka" - by o filmach wiedzieć szybko i więcej

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Goście: Maciej Kędziora, Maja Głogowska i Andrzej Badek (dziennikarze muzyczni, redaktorzy portalu Fimawka)

Data emisji: 31.01.2019

Godzina emisji: 11.16

ac/kd

Czytaj także

Premiery filmowe: "Krzysiu, gdzie jesteś?", "Szpieg, który mnie rzucił", "303. Bitwa o Anglię"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 15:00
- Od kilku lat wytwórnia Disneya działa według jednego planu i zamienia swoje największe animowane hity na filmy, w których żywa gra aktorska połączona jest z nowymi technologiami - tłumaczy Łukasz Muszyński i ocenia, jak twórcy obrazu "Krzysiu, gdzie jesteś?" poradzili sobie z legendą Stumilowego Lasu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiery filmowe: "Climax", "Pierwszy człowiek", "Zwyczajna przysługa"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 12:00
- Gaspar Noé z jednej strony jest dla mnie bardzo utalentowanym szarlatanem, z drugiej - absolutnym ściemniaczem, który swoim filmom próbuje nadać głębię tam, gdzie jej nie ma - mówi krytyk Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok 2018 w kinie. Kto zaskoczył, kto rozczarował?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 14:50
- W dziesięciostopniowej skali ocen mijający rok upłynął w kinie pod znakiem mocnej "ósemki". Miałem kilka "pików", ale żadnemu filmowi nie dałem maksymalnej liczby punktów - przyznaje krytyk filmowy Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń