Premiery filmowe: "Kurier", "Przemytnik", "Monument"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 13:56
Do kin wchodzi "Kurier" - nowy film Władysława Pasikowskiego, o którym on sam mówi "chciałem opowiedzieć historię, której scenarzyści Jamesa Bonda pewnie by nie wymyślili". 
Audio
  • Łukasz Muszyński ocenia premiery tygodnia (Stacja Kultura/Czwórka)
Philippe Tłokiński. Kadr z filmu Kurier
Philippe Tłokiński. Kadr z filmu "Kurier"Foto: Bartosz Morozowski/materiały pras.

- Filmy o Jamesie Bondzie kosztują powyżej 200 milionów dolarów, a nasz "Kurier" miał budżet w wysokości kilkunastu milionów złotych. to inny rodzaj kina - wyjaśnia Łukasz Muszyński. - Tu mamy do czynienia z prawdziwą historią, rozgrywająca się w trakcie II wojny światowej tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego - dodaje. 

Podczas powstawania filmu twórcy jasno mówili, że "Kurier" to film dla szkół, rzecz edukacyjna dla młodych ludzi, by poznali postać Jana Nowaka Jeziorańskiego i przyczyny wybuchu Powstania Warszawskiego. - Ten film trochę jest pomnikiem, trochę nośnikiem idei - mówi ekspert. 

Drugą propozycją Łukasza Muszyńskiego na piątkowy wieczór w kinie jest "Przemytnik" w reż. Clinta Eastwooda. - Eastwood jest niezniszczalny, ma 88 lat, cały czas w ruchu, cały czas w pracy i znowu nie tylko za kamera jako reżyser, ale również jako aktor - mówi krytyk filmowy. - Podobno trafił on na scenariusz oparty na autentycznych wydarzeniach, zakochał się w nim i stwierdził, że musi go robić. Nakręcił go w ultra szybkim tempie. Wyszło mu dobre amerykańskie kino ku pokrzepieniu serca - ocenia, ale w rozmowie z Kasią Dydo zdradza też sensacyjne szczegóły fabuły. 

"Monumet" polski film młodej reżyserki, Jagody Szelc, Łukasz Muszyński ocenia najlepiej ze wszystkich swoich trzech propozycji. - To obraz dyplomowy studentów łódzkiej filmówki. robiony po kosztach, ale z sercem - mówi. - Jagodę Szelc można porównać do Grzegorza Królikiewicza, Andrzeja Żuławskiego. Jej film to nie jest tradycyjnie opowiedziana historia. Reżyserka raczej szuka pęknięć w filmowej rzeczywistości, mrocznych zaułków - dodaje. 

O czym jest "Monument", co nas czeka w kinie? O tym w nagraniu rozmowy. 

Łukasz Muszyński zdradza też najnowsze newsy ze świata Avengersów. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk z Filmweb.pl)

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 11.15

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Premiery filmowe: "Kafarnaum", "Bracia Sisters", "Gdyby ulica Beale umiała mówić"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 14:40
Najnowszy obraz najsłynniejszej reżyserki z Libanu, kolejna zabawa z westernową konwencją i nowy filmy twórcy "Moonlight" - oto niektóre premiery ostatniego lutowego weekendu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery filmowe: "Kapitan Marvel", "Szczęśliwy Lazzaro", "Całe szczęście"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 16:00
W Dzień Kobiet ekrany kin wchodzi pierwszy film Marvela, w którym główną rolę superbohaterki gra kobieta. - "Kapitan Marvel" ma taką moc, że mogłaby zjeść na śniadanie całą drużynę Avengersów - opowiada Łukasz Muszyński.
rozwiń zwiń