Rafał Wilk odkrywa peryferie sportu w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 16:00
- Obszarem moich zainteresowań są dyscypliny rozgrywane na peryferiach, w cieniu innych, bardziej popularnych aktywności - opowiada Rafał Wilk. Prace artysty można oglądać w galerii Art Walk na placu Europejskim w Warszawie na wystawie "Sport w wielkim mieście".
Audio
  • Sport w wielkim mieście w obiektywie Rafała Wilka (Stacja Kultura/Czwórka)
Warszawa, 06.1981. Ośrodek TKKF Horyzont. Mistrzostwa Polski w ringo
Warszawa, 06.1981. Ośrodek TKKF Horyzont. Mistrzostwa Polski w ringoFoto: PAP/Teodor Walczak

- To takich "niedocenianych" dyscyplin należy m.in. ringo. Niewiele osób wie, że w Warszawie do dziś funkcjonuje Polskie Towarzystwo Ringo, które organizuje zawody i mistrzostwa świata  - opowiada fotograf. - Co ciekawe, jest to sport warszawski, wymyślony w stolicy w 1959 roku przez Włodzimierza Strzyżewskiego - dodaje.

Rafał Wilk przekłada aktywności fizyczne na język sztuki, posługując się archiwalnymi zdjęciami. - Na początku to była praca archiwisty. Odbyłem kwerendy w różnych ośrodkach. Materiały dostarczyły mi także Polskie Towarzystwo Cyklistów oraz od miłośników Polonii - wspomina artysta.

Jak prace fotografa interpretuje kuratorka wystawy Marta Czyż? W jakim kontekście na fotografiach występuje piłka nożna? Gdzie zaczął się sport w Warszawie? O tym m.in. w dołączonym materiale.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 4.04.2019

Godzina emisji: 10.15

kul/ac

 


Czytaj także

"Roses for Mother". O wystawie, która może być hołdem

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 16:20
- Optymizmowi zawdzięczam to, że moje najbardziej szalone pomysły stają się realne. I tak też stało się w przypadku wystawy "Roses for Mother" - opowiada fotograf Dominik Tarabański.
rozwiń zwiń