Moniuszko "prześladował" Barbarę Wrońską. Dziś wspólnie grają dla ekologii

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 12:14
Rok 2019 jest Rokiem Stanisława Moniuszki. - Ten komozytor to postać, która "prześladowała" mnie w muzycznej szkole podstawowej - zdradza Barbara Wrońska. - Zawsze ujmował mnie taką prostotą w melodii, jego melodie były chwytliwe, pewnie wywrotowe, jak na tamte czasy - dodaje. 
Audio
  • Barbara Wrońska i Pola Dwurnik opowiadają o swojej pracy nad utworem Stanisława Moniuszki "Złota rybka" (Stacja Kultura/Czwórka)
Barbara Wrońska, Pola Dwurnik i Kasia Dydo
Barbara Wrońska, Pola Dwurnik i Kasia DydoFoto: Mateusz Kulik/Czwórka

- W szkole śpiewaliśmy różne jego pieśni. Np. piosenkę "Dziad i baba" śpiewaliśmy z podziałem na role. Pamiętam wykonanie z Natalią i Pauliną Przybysz - wspomina gość Kasi Dydo. - Moniuszko jawił mi się jako postać, która tworzy ponadczasowe rzeczy. Gdyby żył w naszych czasach to tworzyłby piosenki mainstreamowe, tylko na bardzo wysokim poziomie - dodaje. 

Cieszę się, że miałam szansę, żeby piosenkę "Złota rybka" móc po swojemu przekazać Barbara Wrońska

Basia Wrońska zdecydowała się na nagranie utworu Stanisława Moniuszki pt. "Złota rybka". Teledysk do jej "Rybki" narysowała Pola Dwurnik. - Zaraz po propozycji współpracy, na którą od razu się zgodziłam, od razu zaczęłam rysować - zdradza artystka. - Wszystko poszło na bok. Musiałam znaleźć kreskę dla rybki, tych podmiotów lirycznych narysowałam 50 albo 100 - dodaje. - Przy pracy uważam na to żeby nie robić kiczu, albo czegoś dziecięcego, za dużych oczu, uproszczeń. 

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia "Rok Moniuszki">>> w którym można odsłuchać utwór "Złota Rybka" w wykonaniu Jadwigi Rappe. 

Jak Pola Dwurnik jako artystka odnalazła się w tekście Moniuszki? Jak była jej pierwsza rysunkowa propozycja? Czemu Basia Wrońska nazywa utwór "Rybka" piosenką piracką? Jak to się stało, że w chórkach zaśpiewały Paulina i Natalia Przybysz? Co z tym wszystkim ma wspólnego globalne ocieplenie i ekologia? O tym m.in. w nagraniu rozmowy ze "Stacji Kultura". 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Barbara Wrońska, Pola Dwurnik

Data emisji: 16.09.2019

Godzina emisji: 10.10

pj/kd

Czytaj także

Barbara Wrońska: cały czas mam głowę pełną dźwięków

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2018 11:30
Barbara Wrońska to polska wokalistka, autorka tekstów i kompozytorka. Współtworzy zespół Pustki oraz siostrzany duet Ballady i romanse. W Czwórce opowiedziała o drugiej trasie koncertowej promującej jej solowy album "Dom z ognia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbara Wrońska: "Serce" to spontaniczny atak na piosenkę

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 15:50
W walentynki Barbara Wrońska podarowała fanom "Serce". - Ta piosenka była już w moim repertuarze koncertowym, ale przyszła do mnie z podwójną mocą po tym, co na początku roku wydarzyło się w naszym kraju - opowiada Barbara Wrońska.
rozwiń zwiń