Filmowe premiery tygodnia. Poleca Łukasz Muszyński

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2019 21:14
Mroczna historia dwóch latarników popadających w obłęd w obliczu samotności w filmie "The Lighthouse" czy komedia kryminalna w stylu Agathy Christie? A może życiowa "Historia małżeńska"? Na co wybrać się do kina w weekend radzi krytyk filmowy Łukasz Muszyński, gość Czwórki.
Kadr z filmu Na noże
Kadr z filmu "Na noże"Foto: mat pras/Monolith films

Eggers myśli obrazami. Łączy fantasy z niemieckim ekspresjonizmem i surrealizmem spod znaku Lyncha. Znajdziemy tu nawiązania do filmów Cronenberga, literatury Edgara Alana Poe i Lovecrafta Łukasz Muszyński 

- "The Lighthouse" to nowe dzieło Roberta Eggersa, który kilka lat temu zadebiutował świetną "Czarownicą" ("Bajka ludowa z Nowej Anglii") pokazując, że kino grozy można osadzić w zupełnie innej konwencji - mówił Łukasz Muszyński. 

W rola główne wcielili się Willem Dafoe i Robert Pattinson. - To duet grający na sprzecznościach. Mrok ściera się tu z dziwnym humorem. Spodziewajcie się czegoś naprawdę zaskakującego - zapowiadał.

Można uznać "Na noże" to za pastisz historii pisanych ręką Christie i zarazem próba wniesienia do gatunku czegoś świeżego Łukasz Muszyński 

Kolejną propozycją od Łukasza Muszyńskiego jest komedia kryminalna utrzymana w stylu powieści Agathy Christie:

Poczytny autor kryminałów (Christopher Plummer) wyprawia w swojej posiadłości imprezę z okazji 85. urodzin. Pojawia się na niej cała zwaśniona rodzina (w tych rolach Chris Evans, Ana de Armas, Toni Collette, Michael Shannon, Jamie Lee Curtis i Don Johnson). Niestety już następnego dnia zostają znalezione zwłoki jubilata, a do akcji wkracza wybitny, ale ekscentryczny detektyw (Daniel Craig). Zaczynają się poszukiwania mordercy, a podejrzani są wszyscy.

- Reżyser bawi się oczekiwaniami widza. Kiedy zaczynamy domyślać się kto zabił wywraca wszystko do góry nogami - mówił krytyk.

"Historia małżeńska" pokazuje rozwód jako bolesny, kosztowny i wyczerpujący proces. Mówi o tym, jak elementy, które dawniej łączyły związek mogą stać się przyczyną jego rozpadu Łukasz Muszyński

Mówiliśmy też o "Historii małżeńskiej", opartej na wydarzeniach z życia reżysera Noah Baumbacha z Adamem Driverem i Scarlett Johanson w rolach głównych. Jak film ocenił Łukasz Muszyński? Więcej na temat premier w nagraniu. 

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 28.11.2019

Godzina emisji: 11.17

ac