Krystyna Janda: Och-Teatr nie znosi bezruchu

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 16:40
- Tworzenie teatru to także konieczność żegnania się z tytułami i to takimi, które są grane nawet przy pełnej sali. W tym roku zdejmiemy z afisza m.in. "Callas". Spektakl bardzo ważny dla historii Och-Teatru - opowiada Krystyna Janda.
Audio
  • 10. lat Och-Teatru. Krystyna Janda o jubileuszu sceny (Stacja Kultura/Czwórka)
Krystyna Janda
Krystyna JandaFoto: PAP/Adam Warżawa

Kiedy to wszystko się zaczynało, myślałam, że Och-teatr będzie dla mnie. Żebym mogła sobie tam pograć, kiedy będę stara. A gram ciągle Krystyna Janda

Jak dziwić się na obie strony?

Jest taki żart o Och-Teatrze, przekazywany sobie przez aktorów. - Scena w Och-u ma widownię po obu stronach i wymaga zawiadamiania publiczności o uczuciach w tym samym czasie. Dlatego tutaj dziwimy się na obie strony - opowiada aktorka, reżyserka i założycielka teatru.

Scena, która wymaga ciągłego ruchu

Och-Teatr znajduje się na warszawskiej Ochocie, w budynku dawnego kina "Ochota". - To, co jeszcze wyróżnia nasza przestrzeń, to bardzo długa scena, którą Krystyna Janda mierzyła telefonem schowanym w biustonoszu w trakcie sztuki "Weekend z R.". - Okazało się, że podczas spektaklu razem z Kasią Gniewkowską robimy po dwa i pół tysiąca kroków - śmieje się szefowa teatru. - Ta scena wymaga ciągłego ruchu i innego myślenia o inscenizacji. Nie znosi statycznych rzeczy - dodaje.

Czytaj także
teatr 1200.jpg
Rok 2019 w teatrze: Lupa, "Najmrodzki" i siła kobiet

W repertuarze Och-Teatru oprócz spektakli znajdziemy także koncerty. Tutaj wystąpili m.in. Nosowska, Ania Dąbrowska i Kult. - Widzowie Och-Teatru lubią komedie i farsy, ale w tym roku zamierzamy też zrealizować teksty "trudniejsze". Przygotowujemy też urodzinową niespodziankę - zapowiada Krystyna Janda.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Data emisji: 13.01.2020

Godzina emisji: 10.15

kul/ac

Czytaj także

Klub winowajców. Teatr w nurcie "young adult"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2019 16:40
- Gram wariatkę, outsiderkę i dziwaczkę. Michał jest stereotypowym chuliganem. Razem z królową balu, kujonem i sportowcem zostajemy za karę zamknięci w szkole i opowiadamy znaną od lat historię o dorastaniu - mówią o "Klubie winowajców" aktorzy Julia Biesiada i Michał Surma.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Hotel Boga". Studenci Akademii Teatralnej interpretują Nicka Cave'a

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2019 15:00
- Hotel Boga to miejsce, w którym mówiąc metaforycznie, wychodzimy z grobu i stajemy przed ścianą. Żeby się przez nią przebić, musimy odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytania - opowiada aktor Patryk Wereszczyński. 
rozwiń zwiń