"Genialna przyjaciółka 2". Co działo się na planie serialu?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 13:30
- Ponad 20 tysięcy metrów kwadratowych planu zdjęciowego, magazyn z rekwizytami wyszukanymi na pchlich targach i sukienki przywiezione ze sklepów vintage z Berlina. Drugi sezon serialu "Genialna przyjaciółka" będzie zrobiony z jeszcze większym rozmachem - zapowiada Małgorzata Steciak, która gościła za kulisami serialowej produkcji.
Audio
  • "Genialna przyjaciółka" wróciła. Co wydarzy się w drugim sezonie serialu? (Stacja Kultura/Czwórka)
Plan serialu Genialna przyjaciółka
Plan serialu "Genialna przyjaciółka"Foto: PAP/Photoshot/Maria Laura Antonelli

Czytaj także
seans kino film serial 1200.jpg
"Jak nas widzą", "The End of F... World", "Czarny Romans". Polecamy seriale

"Genialna przyjaciółka" to oparta na bestsellerowej powieści Eleny Ferrante historia o trwającej sześćdziesiąt lat przyjaźni między dwoma kobietami. Pierwszy sezon serialu już za nami. Premiera drugiego właśnie odbyła się na jednej z platform streamingowych. Lila wychodzi za mąż, rodzi dziecko, pada ofiarą przemocy domowej. Jej najlepsza przyjaciółka, Elena, powoli szuka swojej drogi, odkrywając, że istnieje świat poza rodzinną dzielnicą. - Ferrante jest bardzo sprytna, bo pod płaszczykiem codzienności przemyca potężną i pełną emocji opowieść o emancypacji i o potrzebie wyrwania się z patologicznego środowiska - mówi gość Czwórki.    


Czytaj także
Nic nie ginie 1200.jpg
"Nic nie ginie". Najsmutniejsza komedia roku?

Nowy sezon to nie tylko dalsze losy głównych bohaterek, ale także więcej koloru, bo przenosimy się do lat 60. - epoki burzliwych przemian obyczajowych i politycznych, które nie ominęły biednej i konserwatywnej dzielnicy, w której dorastały Lenu i Lila. - Wśród inspiracji pojawią się Brigitte Bardot, Caterine Deneuve oraz francuska nowa fala - zdradza krytyczka filmowa i podkreśla, że to, co szczególnie uderzyło ją, kiedy gościła na planie serialu, to dbałość o szczegóły i wiarygodność. - Twórcy ogromną wagę przywiązują do realistycznego przedstawienia rzeczywistości, zarówno jeśli chodzi o scenografię, rekwizyty jak i kostiumy. Większość rzeczy wynajdywali na pchlich targach, głównie w Berlinie albo w internecie. Największy problem był podobno z butami, które musiały być szyte na miarę - mówi.

Tylko na ten sezon uszyto ponad 1500 kostiumów, a w scenach zbiorowych wystąpiło ponad 9 tysięcy statystów. Małgorzata Steciak opowiada o atmosferze, która panowała na planie i o tym, co wydarzy się w trzecim sezonie "Genialnej przyjaciółki".

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Małgorzata Steciak (krytyczka filmowa)

Data emisji: 13.02.2020

Godzina emisji: 10.08

kul/pj

Czytaj także

Seriale, które przekraczają granice: "Euforia", "S-Town", "Line of duty"

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2019 14:40
- Seriale to nie jest domena tylko telewizji czy serwisów streamingowych, ale także radia. "S-Town" jest arcydzydziełem w tej klasie - zapewnia dziennikarka i krytyczka filmowa Kaja Klimek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premiery seriali: powrót na pokład USS Enterprise i nowa adaptacja powieści Kinga

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2020 20:04
Styczeń 2020 stał się miesiącem serialowych premier. Na platformach streamingowych możemy wybierać wśród nowości, powrotów i spin-offów. O najciekawszych produkcjach ostatniego miesiąca opowiada krytyk filmowy Kuba Koisz.
rozwiń zwiń