Muzyka dla maturzystów. DJ Bert uczy historii

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 14:40
W kolejnej odsłonie cyklu "Muzyka dla maturzystów" były student historii, a obecnie didżej, producent i dziennikarz muzyczny Norbert Borzym prezentuje najlepsze piosenki do zapamiętywania dat i faktów.
Audio
 • Muzyka dla maturzysty - selekcja DJ-a Berta, czyli Norberta Borzyma (Stacja Kultura/Czwórka)
Norbert Borzym przygotowuje się do Record Store Day w sklepie płytowym Asfalt Shop
Norbert Borzym przygotowuje się do Record Store Day w sklepie płytowym Asfalt ShopFoto: Czwórka/DJ Bert

Historia była jego ulubionym przedmiotem, zdawał z niej maturę, a potem uczył się jej na studiach. - Do dziś szczególnie interesuje mnie starożytny Rzym, jeśli zaś chodzi o współczesność, to dużo czytam także o tym, co wydarzyło się w Polsce i na świecie po 1945 roku - opowiada DJ Bert.

Czytaj
fraktale matematyka pixabay 1200.jpg
Muzyka dla maturzystów. Math rock na funkcje i równania

Kodeks Hammurabiego inspiracją dla nowej fali

Do starożytności odwołuje się nowofalowa formacja The B-52's w utworze "Mesopotamia". - Chodzi tutaj o region, który leży w dorzeczu rzek Tygrys i Eufrat. Powszechnie przyjmuje się, że to właśnie na terenie Mezopotamii narodziła się pierwsza cywilizacja. W piosence, jest też mowa o kraju, w którym ustanowiono prawo oraz o piramidach - mówi dziennikarz Czwórki.

Rasputin na parkiecie

Niezwykle popularna w Polsce w latach 70. grupa Boney M. nagrała piosenkę opowiadającą o życiu mnicha Grigorija Rasputina. - Faworyt ostatniego cara Rosji słynął głównie ze skandali i zdaniem niektórych przyczynił się do upadku rosyjskiego imperium - opowiada gość Czwórki.

Posłuchaj
dubska maken 1200.jpg
Muzyka dla maturzystów. Reggae do nauki angielskiego

Powstanie Warszawskie z punkową energią

Jeśli chodzi o historię Polski - autor audycji "Kluboteka" i "12"/h" wskazuje na twórczość zespołów Kult i Lao Che. - W 2005 roku zespół Lao Che wydał płytę "Powstanie Warszawskie" i zrobił to w czasie, kiedy mało kto nagrywał utwory poświęcone tematyce historycznej, patriotycznej i narodowościowej. Wszystkie utwory, które znalazły się na krążku w sferze muzyczno-tekstowej są chronologicznie przyporządkowane historycznym epizodom Powstania Warszawskiego. Tej płyty się nie słucha, tylko przeżywa - podsumowuje DJ Bert.

Playlista do nauki historii: 

 • Kult - Lewy czerwcowy
 • Lao Che - Godzina W
 • Billy Joel - We Didn't Start the Fire
 • Living Colour - Cult of Peronality
 • Boney M. - Rasputin
 • Nick Night Time -  A History Feat. Julian Mitchell 
 • U2 - Sunday Bloody Sunday
 • The Rolling Stones - Sympathy For The Devil
 • The B-52's - Mesopotamia
 • Orchestral Manoeuvres In The Dark - Enola Gay

Kolejna odsłona "Muzyki dla maturzystów" - już za tydzień (6.05) w "Stacji Kultura". Autorem cyklu jest Damian Sikorski.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 29.04.2020

Godzina emisji: 11.30

kul

Czytaj także

Gooral: wracam do techno, z góralszczyzną w tle

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 17:00
- Materiał na nowym krążku będzie połączeniem elektroniki z góralszczyzną oraz z elementami projektu Górny, w którym gram techno - o nowej płycie "Ethno Elektro 2" opowiada Gooral.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miuosh: "Tramwaje i gwiazdy" są świadectwem czasu izolacji

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 17:20
70 muzyków, 60 godzin montażu wideo i 12 godzin montażu dźwięku. - Nowa wersja utworu "Tramwaje i gwiazdy" to pamiątka z tych dziwnych czasów. To też okazja, żeby pokazać osoby, które nie zawsze są muzykami, ale bez nich to wszystko nie miałoby racji bytu - mówi Miuosh.
rozwiń zwiń