Serialowe hity i kity. A nawet arcydzieło

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 11:52
- Dawno nie czytałam książki, która zirytowała mnie tak, jak książka Sally Rooney - przyznaje Kaja Klimek, krytyczka filmowa. - Serial nie jest niestety lepszy - dodaje. 
Audio
  • Kaja Klimek ocenia seriale (Stacja Kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

"Normalni ludzie" to książka, która pojawiła się w 2018 roku. Napisała ją Sally Rooney. Była bardzo głośną publikacją, nominowaną do nagrody Brookera, otrzymała wiele wyróżnień. "The Guardian" okrzyknął ją literackim fenomenem dekady. 

- Wszyscy to chcą czytać, kupują. Książka opowiada o relacji chłopaka i dziewczyny, którzy znają się od liceum. Punktem wyjścia jest tu spotkanie, romans oparty na wzajemnej fascynacji. On jest popularny w szkole, ona nie. On stawia warunek, że nikt w szkole nie może wiedzieć o ich relacji, o tym, że są razem - dodaje. 

Akcja książki i serialu dzieje się w Irlandii, jakieś 10 lat temu. Kaja Klimek zwraca uwagę, że pojawia się tu też wątek klasowy. Ona jest z bogatego, choć bardzo nieszczęśliwego domu, jego matka jest sprzątaczką w domu tej dziewczyny.  - Z tego wszystkiego, jak dla mnie, niewiele wynika. Ich relacja nigdy nie zostaje sformalizowana, nazwana. To są rozstania i powroty, trwa to latami. Rozmowy ludzi na temat tej książki są ciekawsze niż ta książka. I niestety serial wcale nie ciągnie w górę tej powieści - dodaje. 

shutterstock cate blanchett 1200.jpg
Serialowe hity: "Mrs. America", "The Last Dance" i "The Midnight Gospel"

Serial "Abstrakt: Sztuka designu" Kaja Klimek nazywa serialem edukacyjnym. - To serial dla fanów projektowania pięknych rzeczy, ważnych rzeczy, architektury, sztuki - mówi ekspertka. - On w dodatku jest dobry. Dostępne są już dwa sezony, których odcinków wcale nie trzeba oglądać po kolei - dodaje. 

Odnajdziemy tu odcinek o projektowaniu graficznym, dekoracji wnętrz, fotografii, ilustracji, kostiumach, a nawet projektowaniu butów sportowych. - Ten serial buduje naszą wiedzę - podkreśla. 

seriale oglądanie popcorn 1200.jpg
Seriale na kwarantannę poleca Kaja Klimek

"Neon Genesis Evangelion" to serial animowany, którego pojawienie się na platformie streamingowej przyniosło wiele zamieszania ale i dużo radości. - To apokalipsa, mecha i dramat psychologiczny. Dla mnie to jeden z ważniejszych seriali, jaki widziałam w życiu - zdradza Kaja Klimek. - Ta japońska animacja Hideaki Anno to rzecz kultowa. Jest to opowieść o dzieciach, które mogą uratować świat dzięki swoim przedziwnym zdolnościom łączenia się duchowo i emocjonalnie z gigantycznymi robotami - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 30.04.2020

Godzina emisji: 10.16

pj

Czytaj także

"Ucieczka", "Obsesja Eve" i "Król tygrysów" - serialowe hity

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 12:54
Czas izolacji sprawia, że każda pora dnia wydaje się dobra na kolejny odcinek ulubionego serialu. Platformy streamingowe przygotowują dla nas wciąż nowe oferty.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serialowe hity: "Mrs. America", "The Last Dance" i "The Midnight Gospel"

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 10:12
Platformy streamingowe zalewają nas nowościami. W tym tygodniu czekają nas dwie podróże w czasie. Z "Mrs.America" cofniemy się do lat. 70. Z dokumentem "The Last Dance" do 1997 roku i boiska NBA. 
rozwiń zwiń