Wojtek Sokół o Wydałem: chcę wydawać historie, w których pulsują słowa i rytm miasta

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 15:40
- Od jakieś czasu myślałem o tym, żeby wydawać literaturę i albumy. Ale to, co mnie ostatecznie przekonało, to fragment "Baśki", powieści Wojtka Friedmanna, który przeczytałem i którą to właśnie wydałem - opowiada Wojtek Sokół. 
Wojtek Sokół
Wojtek SokółFoto: Paweł Fabjański/mat. prasowe

Pierwsze dwie książki Wydałem będą napisane przez debiutantów Wojtek Sokół

Wojtek Friedmann jest pisarzem, podróżnikiem, poszukiwaczem własnych przygód i wieloletnim przyjacielem Sokoła. W swojej debiutanckiej opowieści pokazuje nie tylko, że uliczny styl języka Warszawy zasługuję na uwagę, ale także, że jest obdarzony wyjątkowym poczuciem humoru i nieprawdopodobną lekkością snucia pięknych i wciągających historii. - "Baśka" ma miejski styl, czyli taki, jakiego szukam w literaturze - wyjaśnia rozmówca Damiana Sikorskiego. - W naszym kraju "kultura ulicy" nadal kojarzy się pejoratywnie, tymczasem ono jest bardzo pojemne i chcemy to pokazać. 

Posłuchaj
07:18 [CZWORKA]Stacja Kultura 9 lipiec 2020 sokol.mp3 Kogo wyda Sokół? (Stacja Kultura/Czwórka)

Założeniem niezależnego wydawnictwa literackiego Wydałem jest publikowanie książek dedykowanych czytelnikowi, któremu bliska jest kultura miejska. - Szukam świeżości, szukam sposobu pisania, którego nie znajduję na rynku. Ale nie zamykamy się na innych autorów.

Posłuchaj:

W pierwszej fazie stawiamy na wydania kieszonkowe, bo to dla nas ciekawa forma. Od dziecka otoczony byłem takimi książkami i one kształtowały mnie też estetycznie Wojtek Sokół 

Wydawnictwo ruszyło na początku czerwca. - Ten pierwszy miesiąc poświęciliśmy na intensywną naukę, bo choć mam wieloletnie doświadczenie w wydawaniu płyt, to jednak teraz poruszam się po nieco innym obszarze - przyznaje muzyk i wydawca. - Jak najdłużej chcielibyśmy unikać masowej dystrybucji, więc musimy przekonać większe grono osób do tego, by kupowały książki online albo w butikowych księgarniach. To nie jest łatwe, ale mam nadzieję, że nam się uda - podsumowuje.  

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski

Gość: Wojtek Sokół (raper, właściciel wydawnictwa "Wydałem")

Data emisji: 09.07.2020

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

Beethoven nie jest modny, czyli muzyczne awantury wg Marianny Oklejak

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 15:50
- Jestem synestetykiem. Dźwięki widzę w kolorach, kształtach i układach przestrzennych. Postanowiłam to wykorzystać tworząc graficzną historię muzyki - opowiada Marianna Oklejak, autorka albumu "No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miuosh: "Tramwaje i gwiazdy" są świadectwem czasu izolacji

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 17:20
70 muzyków, 60 godzin montażu wideo i 12 godzin montażu dźwięku. - Nowa wersja utworu "Tramwaje i gwiazdy" to pamiątka z tych dziwnych czasów. To też okazja, żeby pokazać osoby, które nie zawsze są muzykami, ale bez nich to wszystko nie miałoby racji bytu - mówi Miuosh.
rozwiń zwiń