Polecamy książki. "Morderstwo na Ile Sordou" to powieść dla smakoszy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 14:05
"Morderstwo na Ile Sordou" autorstwa Mary Lou Longworth to klasyczna intryga kryminalna z francuskim stylem życia i dobrym jedzeniem w tle. - Czytając ją warto uzbroić się w przekąski - mówi Kinga Michalska, miłośniczka literatury. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/congerdesign

Agatha_Christie_pap_1200_.jpg
Agatha Christie - "Królowa kryminału" w 130. rocznicę urodzin

Mary Lou Longworth to kanadyjska pisarka, ale także dziennikarka. - Po studiach w Toronto pracowała w zawodzie, choć dziennikarstwo nie do końca ją przekonywało. Wciąż marzyła o pisaniu. Gdy wraz z mężem przeprowadziła się do Francji, gdzie mieszka do teraz, zaczęła pisać i jej kariera ruszyła - opowiadała Kinga Michalska. - Tamtejszy styl życia, kulinaria, ale także kryminalne zagadki stały się motywem przewodnim jej powieści. Łączy je też niezawodny duet pary śledczych Verlaque’a i Bonnet.

Posłuchaj
07:38 2020_09_15-11-45-27_PR4_Kultura.mp3 O książce "Morderstwo na Ile Sordou" Mary Lou Longworth opowiada Kinga Michalska (Stacja Kultura/Czwórka) 

morderstwa i woń migdałów1200.jpg
"Morderstwa i woń migdałów". Camilla Läckberg jak Agatha Christie?

"Morderstwo na Ile Sordou" to czwarty tom serii. Mary Lou Longworth zabiera czytelnika do świata zupełnie przez siebie wymyślonego, bowiem tytułowa wyspa w rzeczywistości nie istnieje. - Autorka stworzyła ją na wzór wielu innych przepięknych wysepek o śródziemnomorskim klimacie - tłumaczyła gość Czwórki. - Bohaterowie książki docierają tam, otwierają luksusowy hotel i zapraszają starannie wyselekcjonowanych gości. Kilkanaście osób spędza miło czas, aż najpierw gwałtowny sztorm odcina im komunikację z lądem, a potem mamy morderstwo, i oczywiście wszyscy są podejrzani - mówiła Kinga Michalska.

Czytaj także:

Mary Lou Longworth w wywiadach przyznaje, że jej inspiracją są powieści legendarnej Agathy Christie, i to - jak przyznaje Kinga Michalska - widać w jej książkach. - W tych kryminałach nie ma rozlewu krwi, dramatycznych akcji. Śledztwo prowadzone jest wolno i nie przez zgorzkniałych policjantów doświadczonych życiem - jak ma to miejsce w skandynawskich powieściach, a przez sympatycznych głównych bohaterów, którzy przy okazji spędzają czas w luksusie, ciesząc się życiem - opowiada Kinga Michalska.  

Zobacz także:

Czytając "Morderstwo" warto uzbroić się w przekąski, ponieważ - jak przyznaje gość Czwórki - bohaterowie wciąż jedzą. - I to bardzo wykwintne potrawy. Mamy potrawki z królika we włoskim winie, desery, jak lody lawendowe, ryby, sałatki. Biesiadują, rozmawiają, a czytelnik zanurza się w leniwej atmosferze. Zbrodnia jest tematem pobocznym, to zdecydowanie książka dla smakoszy - podkreślała Kinga Michalska.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 15.09.2020

Godzina emisji: 11.40

kd