Niebieski i biały

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 22:57
Na myśl o tych kolorach od razu do głowy przychodzi nam Grecja. Tam właśnie się wybieramy w ramach wakacyjnego cyklu "Dookoła świata".
Zdjęcie ilustracyjne - Santorini
Zdjęcie ilustracyjne - SantoriniFoto: Shutterstock/PHOTOCREO Michal Bednarek

- Typowy grecki dom to, dla wielu z nas, minimalistyczny biały domek bez żadnych ozdób, z granatowymi okiennicami i granatowym dachem – mówi mieszkająca na Korfu Dorota Kamińska. - Jest to widok, który głównie możemy spotkać na Cykladach - wyspach położonych na południowy wschód od Grecji lądowej. Jednak ten obraz tak się zakodował, że wiele osób uważa, że tak wygląda cała Grecja - dodaje gość audycji. 


Posłuchaj
03:41 _PR4_AAC _Grecja_dookola_swiata_2020_09_22.mp3 O architekturze Grecji rozmawiamy z Dorotą Kamińską, Polką, mieszkającą na Korfu (Stacja Kultura/Czwórka)

Jak wyjaśnia rozmówczyni Weroniki Puszkar, Grecja jest krajem "wyspiarskim" i każdy archipelag ma zupełnie inny styl, jeżeli chodzi o architekturę. W dużych miastach można spotkać najczęściej niewysokie bloki albo połączone domy. Z całą pewnością jednak nie zobaczymy tam typowych wieżowców, a to dlatego, że Grecja jest położona w obszarze sejsmicznym, na którym często występują trzęsienia ziemi.

Według gościa Czwórki architektura wysp jest zróżnicowana. O ile Cyklady słyną z chłodnej kolorystyki, o tyle Korfu przyciąga barwną i kolorową architekturą.


Posłuchaj też:


Będąc w Grecji, warto zajrzeć do środka typowego greckiego domu. - Rzeczą, która mnie zaskoczyła i która znajduje się prawie w każdym greckim domu, jest ściana, na której wiszą ikony - mówi gość audycji. - Religia jest dla Greków bardzo ważna w życiu codziennym i chyba w każdym domu znajdziemy takie oddzielne miejsce - dodaje.

Jak tłumaczy Dorota Kamińska, dla większości Greków jest to miejsce domowej modlitwy. Część jednak traktuje ścianę jako element tradycyjnego wystroju – co zaś ciekawe – znajdziemy ją zarówno w domach tradycyjnych, jak i w tych nowoczesnych.

- Wnętrza greckich domów są duże, dlatego, że rodzina dla Greka jest wartością numer jeden - wyjaśnia nasza rozmówczyni. - Dom jest również szalenie ważny i jest istotnym elementem życia codziennego. Na wystrój domów przeznacza się bardzo dużo pieniędzy.  Grecy kupują meble i dekoracje, które są bardzo drogie. Charakterystyczne zaś dla domów Grecji jest też to, że latem usuwa się zawsze wszystkie dywany, koce i ciężkie rzeczy, a zimą się je znowu rozkłada - dodaje.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Weronika Puszkar

Gość: Dorota Kamińska

Data emisji: 22.09.2020

Godzina emisji: 10.45

aw

Czytaj także

"Pocztówki z mózgu". Obrazy, w których słychać wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2019 17:15
Farby i płótna stały się nośnikiem dla wspomnień, które podziwiać można na wystawie "Pocztówki z mózgu" Kacpra Woźnego, artysty i studenta stołecznej Akademii Sztuk Pięknych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podsumowanie roku w architekturze. O tych projektach było głośno w 2019 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 17:22
Początek roku to także czas podsumowań. W Czwórce wracamy do roku 2019, przyglądając się najciekawszym projektom architektonicznym. Czy były to spektakularne budowle, w jaki sposób zmienia się podejście do projektowania i czy nadal budujemy, by imponować?
rozwiń zwiń