Podsumowanie roku w architekturze. O tych projektach było głośno w 2019 roku

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2020 17:22
Początek roku to także czas podsumowań. W Czwórce wracamy do roku 2019, przyglądając się najciekawszym projektom architektonicznym. Czy były to spektakularne budowle, w jaki sposób zmienia się podejście do projektowania i czy nadal budujemy, by imponować?
Audio
  • 2019 w architekturze. Projekty bliżej miasta i mieszkańców (Stacja kultura/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Jacob Lund

Architekci stawiają na funkcjonalność

Współcześni inżynierowie zmieniają filozofię myślenia o architekturze. Nowatorskie projekty ustępują miejsca funkcjonalności. I choć te pierwsze pomagają budować identyfikację przestrzeni miejskiej, to jak przekonywała dziennikarka Anna Cymer nie znajdują się współcześnie w centrum uwagi projektantów i inwestorów. - Zainteresowanie architekturą zostało już wzbudzone. Dziś interesuje nas to, co nas otacza i jest naszą codziennością, a do takich miejsc nie należą imponujące sale koncertowe - komentowała.

Ulica Święty Marcin w Poznaniu po rewitalizacji i remoncie Ulica Święty Marcin w Poznaniu po rewitalizacji i remoncie

To był rok przeobrażania przestrzeni miejskiej

Zamiast spektakularnych przemian otrzymaliśmy funkcjonalne przestrzenie. Do takich należy m.in. przebudowa jednej z głównych arterii Poznania, ulica Święty Marcin, ulicy Abrahama w Gdyni, czy warszawskich Bulwarów, na których postało więcej miejsca dla pieszych, miejsca do odpoczynku, wkomponowane zostały też nowe fragmenty zieleni. - To widoczne zmiany w rozumieniu tkanki miasta. Ich sukces jest sygnałem, jak bardzo są potrzebne dla mieszkańców - mówiła dziennikarka.

Więcej zielonych terenów, infrastruktura przyjazna środowisku i regionalne akcenty to tylko niektóre elementy, pojawiające się dzięki architekturze przyjaznej mieszkańcom. O zmieniającej się przestrzeni Zagłębia, nowego miejsca dla sztuki nowoczesnej w Warszawie, alternatywnej funkcji kultowego Zodiaku, a także o tym, po które książki powinni sięgnąć czytelnicy interesujący się światem współczesnej architektury mówiliśmy w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Anna Cymer (dziennikarka)

Data emisji: 6.01.2020

Godzina emisji: 10.30

ac


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Galerie na świecie: sztuka pośród artefaktów i amerykańska ludowość

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 17:53
"Andy Warhol - From A to B and Back Again" to wystawa poświęcona twórczości Andy'ego Warhola mieści ponad 400 dzieł tego artysty. - To pierwsza od trzydziestu lat retrospektywa jego prac stworzona na tak dużą skalę - mówiła Dominika Klimek. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jak oni pracują II". Ta książka obala mit twórcy-freelancera

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 18:59
Na półki sklepowe trafiła kolejna część "Jak oni pracują 2" Agaty Napiórskiej. W której autorka i jej bohaterowie opowiadają o tym, jak przestrzeń, w której pracują, motywuje ich do twórczych działań.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galerie na świecie: podróż do świata książki i mroczna strona Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 20:05
W "Z" Museum w Manchesterze trwa "A World Inside a Book. Gruffalos, Dragons and Other Creatures" - To wciągająca wystawa 3D poświęcona książce "Gruffalos" – opowiadała Ada Janiszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komiks o Tamarze Łempickiej - polskiej malarce, skandalistce, ikonie epoki jazzu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 17:19
Paryż, lata 20. XX wieku. Polska malarka Tamara Łempicka, przyjaciółka André Gide'a i Jeana Cocteau, jest gwiazdą paryskiej bohemy. Prowokacyjna, wyzwolona artystka wieczorami rzuca się w wir słynnych kabaretów szalonych lat dwudziestych w poszukiwaniu inspiracji, odbiorców jej dzieł i modelek.
rozwiń zwiń