Polecamy książki: Zadie Smith i jej "Przebłyski"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 16:09
Książka Brytyjki Zadie Smith "Przebłyski" to eseje poświęcone rzeczywistości ostatnich miesięcy - pandemii, lockdownowi i ludzkim reakcjom na ten czas.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ko Backpacko

Autorka, obserwując życie swojej rodziny, przyjaciół, znajomych, współpracowników, ale też obcych ludzi mijanych codziennie na ulicy, przygląda się relacjom międzyludzkim w obliczu sytuacji zagrożenia i stara się znaleźć odpowiedź na dręczące nas wszystkich pytania.

Posłuchaj
07:52 2020_10_06-11-41-16_PR4_Michalska.mp3 Kinga Michalska opowiada o książce Zadie Smith "Przebłyski" (Stacja Kultura/Czwórka) 

Zadie Smith swoją karierę chciała przekierować na zupełnie inne, nie literackie tory. - Chciała grać z musicalach. Tymczasem już jej pierwsza książka, czyli "Białe zęby", wydane na początku XXI w. zostały okrzyknięte bestsellerem. Zadie Smith bardzo ciekawie opisuje m.in. wielokulturowość świata - tłumaczyłą gość Czwórki. - W jej książkach możemy znaleźć historie rodzinne, problemy i przemiany współczesnego świata.

Czytaj także:

W "Przebłyskach" znajdujemy opisy tego, co dzieje się na świecie od marca tego roku. - Autorka sama zaznacza, że to nie jest wyczerpująca analiza, a wyłącznie jej osobisty stosunek do narzuconej nam sytuacji lockdownu. To drobne migawki życia codziennego, Smith obserwuje swoją rodzinę i przyjaciół , ale też znajomych z pracy czy obcych ludzi. Stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, kim są dla niej ludzie i czy nie patrzymy na siebie nawzajem zbyt stereotypowo - tłumaczyła Kinga Michalska. 

Czytaj także:

Jak opowiadała, Zadie Smith opisuje m.in. swoje życie, jako pisarza. - "Przebłyski" to także refleksje na temat zawodu pisarza. Zdaniem autorki pisanie nie jest zajęciem kreatywnym, bo polega przede wszystkim na kontrolowaniu samego siebie i tego, co nas otacza - tłumaczyła Kinga Michalska. - Zadie Smith prezentuje zawód pisarza trochę wbrew sobie, bo po przeczytaniu tych esejów czytelnikom może się wydawać, że to praca taka jak każda inna. Warto skorzystać z jej esejów, potraktować je jako "przebłyski", które rozjaśnią nam mroki lockdownu, w którym się znaleźliśmy. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 06.10.2020

Godzina emisji: 11:40

kd