"Les Miserables" zawitali do Romy

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 18:34
Zapraszamy na reportaż z przedpremierowego pokazu musicalu wszech czasów w warszawskim Teatrze Roma.

26 września 2010 na scenie Teatru Muzycznego Roma w Warszawie zadebiutują "Les Miserables" na motywach powieści "Nędznicy" Wiktora Hugo. Na przedpremierowym pokazie dla przedstawicieli mediów nie mogło zabraknąć kamery Czwórki.

LES MIS – jak skracają tytuł wielbiciele – to musical wszech czasów. W styczniu tego roku w Londynie odbyło się 10 000 przedstawienie, co stanowi absolutny światowy rekord i nie znajduje odpowiednika na Broadwayu. Rok 2010 to rok jubileuszowy – upływa właśnie 25 lat od premiery tego niezwykłego dzieła na West Endzie.
 
Musical, oparty na ponadczasowej powieści Wiktora Hugo "Nędznicy" porusza tematy tak aktualne, że od ćwierć wieku identyfikuje się z nimi publiczność ponad 40 krajów! Oczywiście wielka w tym zasługa muzyki Claude-Michela Schönberga (twórcy m.in. "Miss Saigon"). To właśnie z LES MIS pochodzi przebój "Wyśniłam sen" (I Dreamed A Dream) – wykonanie tej piosenki przez telewizyjną sensację, Susan Boyle, obejrzało w Internecie ponad 120 milionów widzów tylko w 2009 roku! Nie koniec na tym, bo nie ma innego musicalu, z którego pochodziłoby tyle hitów, co z LES MIS, m.in. "On My Own", "Bring Him Home" oraz legendarny hymn "Do You Hear The People Sing"?
 
Polska inscenizacja LES MIS w Teatrze Muzycznym ROMA to kolejna "non-replica production" w reżyserii Wojciecha Kępczyńskiego. Z reżyserem współpracuje team znakomitych realizatorów, z których część współpracowała przy innych produkcjach TM ROMA, m.in. II reżyser Sebastian Gonciarz, kierownik muzyczny Maciej Pawłowski (od początku w TM ROMA), kostiumolodzy Magdalena Tesławska i Paweł Grabarczyk ("Upiór w operze"), scenograf Grzegorz Policiński, choreograf Paulina Andrzejewska ("Upiór w operze") i tłumacz libretta, Daniel Wyszogrodzki (m.in. "Upiór w operze").
 
W głównej roli Jeana Valjeana wystąpi Janusz Kruciński ("Jekyll & Hyde", "Jesus Christ Superstar"), jego antagonistę, inspektora Javerta zagra Łukasz Dziedzic ("Taniec wampirów", "Francesco", "Skrzypek na dachu"), a w roli Fantyny zobaczymy Edytę Krzemień ("Upiór w operze"). Marcin Mroziński – polski reprezentant na Eurowizję 2010 – gra Mariusa; w obiekt jego miłości, Cosette, wcieli się Paulina Janczak. Oboje występowali w TM ROMA w pierwszej obsadzie "Upiora w operze". Jako charyzmatyczny przywódca zbuntowanych studentów, Enjolras, powraca na deski ROMY Łukasz Zagrobelny ("Koty", "Taniec wampirów", "Akademia Pana Kleksa"). W straszne małżeństwo Thenardierów wcielą się Anna Dzionek i Tomasz Steciuk ("Miss Saigon", "Koty", "Akademia Pana Kleksa"). W roli Eponine zobaczymy Ewę Lachowicz.

ŁSz/materiały promocyjne

Czytaj także

Kobieta, mężczyzna i konduktor na wyspie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2010 15:48
- Przeszłość powraca do nas zawsze, pytanie tylko dokąd nas zabierze - mówi Dimitrij Strelnikoff, autor powieści „Wyspa”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atrakcyjny pesymista

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2010 11:24
W tym roku mija 10. rocznica śmierci jednego z największych wizjonerów polskiego kina - Wojciecha Jerzego Hasa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kudelski na obcasach

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 17:24
Muszę na czas trwania sztuki poczuć się kobietą – mówi Robert Kudelski przed premierą "Guwernantek" w Teatrze Ochoty.
rozwiń zwiń