"Dziedzictwo". Muzeum POLIN zaprasza na spotkanie z "konstelacją gwiazd"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 17:20
Muzeum POLIN rozpoczyna nowy program poświęcony dziedzictwu żydowskich twórców, myślicieli i działaczy z Polski, którzy zmieniali oblicza sztuki, nauki, gospodarki czy polityki - w pełnych niepewności wiekach XIX i XX. - "Dziedzictwo" kontynuuje wątki poruszone na naszej stałej wystawie, ale filtruje je przez 26 niezwykłych życiorysów i jednostkowych historii - opowiada Joanna Fikus z POLIN.
GOLDWYN STUDIO W CULVER CITY - 1921 rok
GOLDWYN STUDIO W CULVER CITY - 1921 rokFoto: HISTORIC HOLLYWOOD PHOTOGRAPHS /POLIN

Słowo "teraz" w odniesieniu do galerii i wystaw jest mocno rozciągnięte w czasie. Niemniej jednak zdecydowaliśmy się uruchomić nowy program i tak szybko, jak będzie to możliwe, otworzyć nową przestrzeń Joanna Fikus

Konstelacja gwiazd. Zbiorowy portret polskich Żydów

Program i nowa galeria "Dziedzictwo" będą poświęcone kulturowemu dorobkowi polskich Żydów. Ich dokonania stały się dziedzictwem kolejnych pokoleń i nas dzisiaj. Pokazane zostaną niezwykłe biografie, w których odbicie znajduje wiele burzliwych wydarzeń historycznych. - O naszych bohaterach mówimy jak o konstelacji gwiazd, która tworzy zbiorowy portret polskich Żydów - wyjaśnia kierowniczka działu wystaw w Muzeum POLIN. - Opowiadamy o tym, jak byli różni, w jak różnych dziedzinach osiągali sukcesy i co sprawiło, że wnieśli ogromny wkład w rozwój kultury i cywilizacji - polskiej, żydowskiej i światowej.

Posłuchaj
12:17 CZWORKA Stacja Kultura - Polin 20.01.2021.mp3 Plany Muzeum POLIN na 2021 rok (Stacja Kultura/Czwórka)

Wybitne postaci świata kultury, polityki i show-biznesu


Sprawdź także
POLLYWOOD.jpg
"To my, Polacy, założyliśmy Hollywood!". "Pollywood" Pawła Ferdka

Wśród nich znajdą się m.in.: Arnold Szyfman (dyrektor i założyciel Teatru Polskiego, reżyser i dramaturg), Artur Rubinstein (pianista), Aleksander Ford (reżyser i filmowiec), I.B. Singer (pisarz, jeden z najwybitniejszych pisarzy tworzących w języku jidysz, laureat literackiej nagrody Nobla), Bruno Schulz (pisarz i rysownik), Leopold Kronenberg (przemysłowiec i filantrop, "ojciec" kolei w Królestwie Polskim), Józef Rotblat (fizyk, działacz ruchu na rzecz pokoju, laureat Pokojowej Nagrody Nobla) czy Ludwik Zamenhof (lingwista, twórca esperanto). - Prezentujemy także sylwetki twórców działających w przemyśle rozrywkowym. To producent filmowy, który uznawany jest za jednego z założycieli Hollywood - Samuel Goldwyn Meyer, a także o Henryku Warsie, autorze niezapomnianych przedwojennych przebojów - wymienia rozmówczyni Kasi Dydo. - Nie zapominamy też o kobietach. Mamy tu Helenę Rubinstein - twórczynię imperium kosmetycznego oraz aktorkę, reżyserkę, dyrektorkę teatrów żydowskich Idę Kamińską.

Dziedzictwo: zapowiedź programu | Muzeum POLIN

Na razie mamy 26 postaci, ale z czasem chcielibyśmy tę listę uzupełniać. Koncepcja galerii "Dziedzictwo" daje taką możliwość Joanna Fikus

Dookoła "Dziedzictwa"

W całorocznym programie "Dziedzictwo" widzowie i słuchacze znajdą także: festiwal muzyczny, spotkania online z potomkami bohaterów galerii w ramach cyklu "Meet the Family", filmy, które prezentują wybitnych artystów i artystki, oprowadzania kuratorskie po wystawie, spacery śladami wybitnych polskich Żydów, warsztaty dla dzieci i opiekunów, spotkania autorskie i dyskusje.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Joanna Fikus (kierowniczka działu wystaw Muzeum POLIN)

Data emisji: 20.01.2021

Godzina emisji: 11:15

kul

Czytaj także

Joanna Kordjak: Lalka to ambiwalencja. Życie i śmierć w obiekcie

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 17:04
Niewinna i groźna, zawieszona pomiędzy żywym a martwym, ruchomym i nieruchomym, ludzkim i nieludzkim - lalka teatralna - budzi fascynacje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ocalić od zapomnienia. Polska wieś w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 17:00
Etnografowie Piotr Szacki i Krzysztof Chojnacki od lat 60. do 80. prowadzili badania terenowe nad rzemiosłem oraz wiejskimi reliktami. - Zrealizowali wtedy kilkadziesiąt filmów etnograficznych o zjawiskach, które znikały z codziennego życia. Takich jak na przykład domowy chleb wygniatany w dzieży i wypiekany w piecu - opowiada Małgorzata Jaszczołt z Państwowego Muzeum Etnograficznego. 
rozwiń zwiń