Ocalić od zapomnienia. Polska wieś w Muzeum Etnograficznym w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2020 17:00
Etnografowie Piotr Szacki i Krzysztof Chojnacki od lat 60. do 80. prowadzili badania terenowe nad rzemiosłem oraz wiejskimi reliktami. - Zrealizowali wtedy kilkadziesiąt filmów etnograficznych o zjawiskach, które znikały z codziennego życia. Takich jak na przykład domowy chleb wygniatany w dzieży i wypiekany w piecu - opowiada Małgorzata Jaszczołt z Państwowego Muzeum Etnograficznego. 
Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach Kiszewskich
Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach KiszewskichFoto: Shutterstock

Muzeum w terenie

Po kilkudziesięciu latach, w 2018 roku, w ramach projektu "Muzeum w terenie" nowe pokolenie etnografów wróciło w te miejsca i okazało się, że temat jest wciąż bardzo aktualny, choć oczywiście ewoluował i otworzył badaczy na nowe kontakty z miejscami, w których byli ich poprzednicy. - Syn pana Jana Stopki z Podhala robi dzwonki, tak jak jego tata w latach 70. i to niejedyny przykład tradycji, która została ocalona od zapomnienia - opowiada koordynatorka projektu. 

Posłuchaj
11:00 [CZWORKA]Stacja Kultura 19 listopad 2020 muzem.mp3 7 spotkań, 7 historii w Muzeum Etnograficznym w Warszawie (Stacja Kultura/Czwórka) 

Tradycje rzemieślnicze w XXI wieku

W ramach cyklu "7 spotkań, 7 historii" widzowie mogą obejrzeć 7 dokumentów filmowych zestawiających obrazy z przeszłości i współczesne historie o przekazywaniu rzemiosła z pokolenia na pokolenie, utrwalając krajobraz kulturowy określonych miejsc. - Polska wieś przeszła olbrzymią transformację od czasu ostatnich badań z połowy XX wieku - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - Powrót w teren okazał się ożywczy. Zwróciliśmy uwagę na miejsca, w których praca w warsztatach rzemieślniczych kontynuowana jest przez kolejne pokolenia oraz na takie, w których żyją jeszcze filmowi bohaterowie.

O jaka ładna skóra! Garbarska przeszłość Adama Koryckiego / Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Spotkajmy się w sieci

W czasie pandemii Muzeum Etnograficzne w Warszawie zamknięte jest dla zwiedzających, ale działa online. - Wszystkie nasze wystawy czasowe można oglądać w sieci, na naszej stronie internetowej i na naszym kanale na YouTubie - mówi Małgorzata Jaszczołt. - Organizujemy także oprowadzania kuratorskie online oraz debaty i warsztaty.

Lekcja szyta na miarę - trailer / Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Małgorzata Jaszczołt (koordynatorka projektu, PME)

Data emisji: 19.11.2020

Godzina emisji: 11.15

kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co robi czerwona krowa w Wiedniu?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 13:50
"Srebrne chmury" i "Tapeta z krową" Warhola w wiedeńskim MUMOK oraz instalacja "Cinematic Illumination" w nowojorskiej MoMA. Jak co tydzień Ada Janiszewska zaprasza na światowe wystawy. 
rozwiń zwiń