Joanna Kordjak: Lalka to ambiwalencja. Życie i śmierć w obiekcie

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 17:04
Niewinna i groźna, zawieszona pomiędzy żywym a martwym, ruchomym i nieruchomym, ludzkim i nieludzkim - lalka teatralna - budzi fascynacje. 
Audio
  • Joanna Kordjak o wystawie "Lalki: teatr, film, polityka (Stacja kultura/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Markus Spiske/Pixabay

To wystawa historyczna, ale opowiedziana przez pryzmat konkretnej dziedziny, jaką jest teatr lalek Joanna Kordjak

Spotkanie z nią, wbrew zdrowemu rozsądkowi, wywołuje w nas również niepokój i uświadamia, że ludzka wyższość nad światem materialnym nie jest niczym pewnym. Jak tłumaczyła kuratorka wystawy Joanna Kordjak "zaglądamy do świata, który znamy z dzieciństwa, wracamy do uczuć, które nie zawsze były pozytywne". - Na tej wystawie przenosimy się do lat powojennych. To był trochę inny teatr i trochę inne lalki, niż te, które pamiętamy z dzieciństwa - mówiła.

W lalce jest coś dziecinnego i budzącego niepokój zarazem. Nie jest niewinna Joanna Kordjak

- Temat lalek wywołuje w nas skojarzenia z dzieciństwem, ale uczucia, które wiążą się z lalkami nie zawsze muszą być pozytywne. Lalki mają wpisane w sobie pewnego rodzaju ambiwalencję. Pociągają nas i odpychają, bo są ludzkie i nieludzkie jednocześnie - zauważała w rozmowie z Kasią Dydo.

Jakie role w historii odegrał teatr lalkowy? Jakie są jego związki z polityką? Kto był prekursorem teatru lalek w Polsce? W jaki sposób przenoszono spektakle na ulice miast i jaką wtedy pełniły funkcje? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Joanna Kordjak (kuratorka wystawy)

Data emisji: 21.03.2019

Godzina emisji: 10.16

ac/kul

 

Czytaj także

Niepodległość ma rodzaj żeński

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 13:57
- "Niepodległe. Kobiety a dyskurs narodowy" odnosi się do kobiet, czyli ponad połowy naszego społeczeństwa - mówi Joanna Mytkowska, dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. - Proponuje, by przyjżeć się jak w dyskursach narodowych, a to one są treścią obchodów niepodległości, jak wygląda historia, narracje kobiece - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Do czysta". Wystawa Mariny Abramović w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2019 11:00
"Do czysta" to wystawa poświęcona twórczości Mariny Abramović, działającej od pięciu dekad artystki performatywnej, ikony sztuki współczesnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Pomiędzy" - wystawa zdjęć Remiego Uranta

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 13:14
- Wszystko zaczęło się od przyjaciółki, która musiała musiała opuścić swój kraj z powodów politycznych. Zawsze nosiła przy sobie łańcuszek, który miał dla niej duże znaczenie. Zacząłem zastanawiać się nad przedmiotami, które ludzie opuszczający swoje domy zabierają ze sobą - mówił Remi Urant, autor zdjęć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Syntetyczny folklor". Sztuka ludowa z algorytmu

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 16:13
W 2015 Janek Simon w warunkach domowych, wydrukował na drukarce 3D abstrakcyjny wzór, łączacy wszystkie jego zainteresowania: od globalizacji i geografii politycznej, przez sztuczną inteligencję, spekulacje finansowe, strategie DIY, teorie postkolonialne, po najnowszą – syntetyczny folklor. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie dookoła świata: Slajdy z dzieciństwa, surrealizm i geometria

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 16:18
- Dzisiejsze zwiedzanie muzeów zaczynamy od Pragi, tam, w galerii Leica przez kilka najbliższych tygodni można oglądać prace Katy Sedlák - zapraszała dziennikarka Czwórki, Dominika Klimek.
rozwiń zwiń